Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem polegający na niekontrolowanym wyciekaniu moczu z pęcherza moczowego. Poza leczeniem farmakologicznym czy operacyjnym, zastosować można tu także szereg środków pomocniczych takich, jak różnego rodzaju produkty absorpcyjne.
Leczenie nietrzymania moczu
Jeżeli zauważymy u siebie jakiekolwiek problemy związane z nietrzymaniem moczu, należy jak najszybciej udać do lekarza rodzinnego, urologa lub ginekologa. Poza klasycznym badaniem fizykalnym przeprowadza on badanie ginekologiczne (u kobiet) lub prostaty (u mężczyzn). Niezbędne będzie także wykonanie badania ogólnego moczu, USG układu moczowego, w tym pęcherza oraz podstawowego badania krwi. Najwięcej informacji na temat zaburzeń pracy pęcherza daje natomiast badanie urodnamiczne wykonywane przy pomocy specjalnych cewników.
Niezależnie od zdiagnozowanego typu nietrzymania moczu, najlepsze efekty daje zmiana stylu życia -zmniejszenie masy ciała w przypadku otyłości oraz redukcja lub zaprzestanie spożywania kofeiny i alkoholu.
Bardzo pomocne są także ćwiczenia mięśni Kegla, które wykonywać powinno się przynajmniej 3 razy dziennie przez co najmniej 3 miesiące. Polegają one na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni w różnych pozycjach – stojącej, siedzącej oraz leżącej.
Gdy trening pęcherza okaże się nieskuteczny, lekarz zapisać może leki takie, jak oksybutynina, fezoterodyna czy solifenacyna, które niestety, mają sporo skutków ubocznych.
Leczenie chirurgiczne stosuje się natomiast głównie w wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Do najskuteczniejszych metod zalicza się tu operacje pętlowe i zabiegi podwieszenia szyi pęcherza moczowego.
Rodzaje środków wchłaniających
Produkty absorpcyjne stosuje się zarówno w początkowym okresie leczenia farmakologicznego, jak i w okresie oczekiwania na zabieg operacyjny. Dają one osobie borykającej się z problemem nietrzymania moczu komfort psychiczny i eliminują ryzyko wystąpienia krępującej dla niej sytuacji.
Na polskim rynku spotkać można następujące środki wchłaniające:
- Wkładki anatomiczne – stosuje się je w przypadku małego lub średniego stopnia nietrzymania moczu. Świetnie sprawdzają się u osób prowadzących aktywny tryb życia. Posiadają materiał absorbujący i różnią się od siebie stopniem wchłaniania. Z wyglądu przypominają wkładkę, lecz mają o wiele większą chłonność
- Pieluchy anatomiczne – stworzone z myślą o osobach o średnim i dużym stopniu nietrzymania moczu. Posiadają materiał absorbujący i różne stopnie wchłaniania. Mogą być noszone razem ze specjalnymi, anatomicznymi majtkami.
- Pieluchomajtki – zalecane dla osób z dużym natężeniem nietrzymania moczu, leżących lub tych, które mogłyby nieświadomie usunąć zwykłą pieluchę anatomiczną. Posiadają materiał absorbujący i są utrzymywane wokół bioder przy pomocy taśmy i przylepców
- Majtki chłonne – są cieńsze od pieluch anatomicznych czy pieluchomajtek, lecz mają znacznie większą chłonność, która przekracza 100 mililitrów. Produkt ten ma postać przewiewnych majtek ze znajdującym się w kroku wkładem chłonnym. Jako, że zakłada się je jak zwykłą bieliznę, a ich do produkcji nie używa się folii, są one niezwykle wygodne w codziennym użytkowaniu
- Podkłady i prześcieradła – stanowią zabezpieczenie przed zabrudzeniem materaca lub prześcieradła. Nie przepuszczają moczu na zewnątrz, lecz również nie zatrzymują go w głębszych warstwach