Medycyna estetyczna dawniej i dziś

W obecnych czasach wstrzykiwanie botoksu, korekty nosa, powiększanie piersi czy też zabiegi odmładzające nikogo nie dziwią. Mówi się o tym dużo, a robi się jeszcze więcej. Większość z nas ma w swoim najbliższym bądź nieco dalszym gronie znajomą osobę, która miała okazję skorzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej.

Dziś zabiegi poprawiające wygląd, ale i pozwalające uporać się z wieloma przypadłościami zdrowotnymi decydującymi o naszym niesatysfakcjonującym wyglądzie przestały być tematem tabu. Mają jednak zupełnie inny charakter, aniżeli tenże „estetyczny” dział znany za swoich początków.

spa_49782341_m

Początków medycyny estetycznej doszukiwać się możemy już w starożytności. Kult piękna na ówczesne czasy dominował przede wszystkim wśród cywilizacji Egipcjan, Greków oraz Rzymian.

Medycyna estetyczna pierwszy raz, jako dyscyplina medyczna zagościła we Francji, w latach 70. XX wieku. Do Polski zaś dotarła w latach 90. XX wieku. Powstała wtedy Sekcja Medycyny Estetycznej przy Polskim Towarzystwie Lekarskim. Od 2010 roku ów funkcjonuje, jako Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Głównym celem medycyny estetycznej, jak uprzednio wspominano jest przede wszystkim poprawa wyglądu, a co za tym idzie, poprawa jakości życia każdego z pacjentów. Oferowane zabiegi pozwalają bowiem uporać się z coraz większą liczbą przypadłości natury estetycznej, które decydują o powstawaniu kompleksów i niekorzystnie wpływają na psychikę pacjenta. W dużej mierze dostępne zabiegi skupiają się na hamowaniu i/lub opóźnianiu procesów starzenia skóry, w tym również redukcji zmarszczek. To szereg działań profilaktycznych, ale i działania względem usunięcia nieestetycznych zmian powstałych między innymi podczas wypadków, w wyniku doznanych urazów oraz uwzględniając wady wrodzone.

Możliwości dzisiejszej medycyny estetycznej, poszerzający się zakres kompetencji szeregu specjalistów pozwala ów gałąź medycyny plasować na pozycji pomiędzy chirurgią estetyczną, a kosmetologią. Główna różnica polega jednak na wykonywaniu zabiegów małoinwazyjnych, pozachirurgicznych, choć ingerencja w ludzki organizm odbywa się na powierzchniach znacznie większych i głębszych, aniżeli pozwalają na to standardowe zabiegi kosmetyczne lub działania kosmetologiczne.