Modny płaszcz męski – jaki fason najlepiej sprawdzi się zimą?

To nieprawda, że eleganckie stylizacje można stworzyć jedynie przy pomocy wiosennej lub letniej garderoby. Mężczyźni, którzy chcą wyglądać stylowo również jesienią i zimą, kiedy temperatura drastycznie spada, powinni zaopatrzyć się w przynajmniej jeden ponadczasowy model ocieplanego płaszcza. Chesterfield, bosmanka, a może płaszcz wojskowy? Zimowe płaszcze są wykonywane z grubych materiałów, dlatego niezależnie od wybranego modelu, są w stanie zapewnić maksymalny komfort termiczny, nawet podczas największych mrozów. Dodatkowo, ich klasyczny krój sprawia, że bez problemów mogą stać się elementem utrzymanych w eleganckim tonie stylizacji. 

Budrysówka

Zimą najlepiej sprawdzą się płaszcze ocieplane. Panowie, którzy gustują w casualowym, nieformalnym stylu, powinni sięgnąć po modne budrysówki. Ten rodzaj męskiego płaszcza, początkowo był jednym z najważniejszych elementów wyposażenia członków brytyjskiej marynarki wojennej – Royal Navy, podczas I wojny światowej. Już wtedy, te męskie płaszcze cechowały swobodny krój oraz długo utrzymujące ciepło materiały, co spowodowało, że z poligonów, szybko przeniosły się do codziennych stylizacji. Te nieformalne płaszcze zimowe, to najlepsza ochrona przed mrozem i śniegiem – wszystko dlatego, że są szyte z grubej wełny, a dodatkowo posiadają wysokie stójki i duże kaptury. Dzięki tym udogodnieniom zapewniają maksymalny komfort termiczny, nawet wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Budrysówki najlepiej sprawdzają się w codziennych stylizacjach, bez obaw można je łączyć z dżinsami, swetrami, a nawet flanelowymi garniturami.

Chesterfield

Chesterfield, potocznie zwany dyplomatką, to najbardziej formalny rodzaj zimowego płaszcza. Do mody męskiej wprowadził go hrabia Chesterfield (stąd właśnie jego nazwa), już w latach 30. XIX wieku. Początkowo, po ten rodzaj okrycia wierzchniego sięgali arystokraci oraz ambasadorowie. Dziś, dyplomatki noszą wszyscy mężczyźni, którzy cenią sobie elegancję oraz ponadczasowy styl. To płaszcze męskie, które idealnie przylegają do ciała, dzięki czemu podkreślają sylwetkę. Najczęściej występują w wersji jednorzędowej, sięgającej do kolan. Chesterfieldy najlepiej wybierać w uniwersalnych kolorach: czarnym lub beżowym. Dzięki temu, idealnie sprawdzą się zarówno w stylizacjach casualowych, jak i wieczorowych. Modne dyplomatki na każdą okazję, można znaleźć na tej stronie: https://www.denley.pl/pol_m_Odziez-meska_Plaszcze-meskie_Plaszcze-ocieplane-364.html. Proponowane modele będą pasowały nie tylko do smokingu i wizytowego garnituru, ale też stworzą modny zestaw z codziennym outfitem.

Płaszcz wojskowy

Płaszcz wojskowy to rodzaj militarnego płaszcza zimowego, którego historia sięga wojen napoleońskich. Właśnie w tym okresie, żołnierze potrzebowali ciepłego okrycia wierzchniego, które miało im zapewnić komfort podczas wielokilometrowych wędrówek. Ten ocieplany płaszcz jest wykonywany z grubej tkaniny o gęstej przędzy, na powierzchni której można wyczuć krótkie włoski. Dodatkowo, zapięcie płaszcza wojskowego jest umieszczane tuż pod kołnierzem, co powoduje, że to jedno z najcieplejszych okryć wierzchnich na zimę. Tego rodzaju płaszcz męski, utrzymany w oliwkowym lub beżowym odcieniu, świetnie sprawdzi się w mniej formalnych, codziennych zestawach. Dobrze komponuje się również z casualowymi garniturami, z którymi tworzy modne, niezobowiązujące stylizacje.

Płaszcz myśliwski

Płaszcze myśliwskie były ulubionym okryciem wierzchnim mężczyzn, którzy często bywali na wyścigach konnych i polowaniach. W krótkim czasie, panowie zaczęli je nosić również przy innych okazjach, tworząc modne, miejskie stylizacje. Te ocieplane płaszcze o długości do kolan, mają zwykle jednorzędowy fason. Dodatkowo, cechują je otwarte klapy i pokryte plisą guziki. Tego rodzaju zimowe płaszcze, są szyte z grubych materiałów, pokrytych wyczuwalnym włosiem. Ze względu na gramaturę materiału, która zwykle nie przekracza 560 g, płaszcze myśliwskie świetnie sprawdzą się podczas lekkiej zimy, ale mogą okazać się niewystarczające na siarczyste mrozy. Najbardziej uniwersalne są modele w brązowych, granatowych i szarych odcieniach, które doskonale komponują się z flanelowymi, tweedowymi czy sztruksowymi ubraniami.

Bosmanka

Bosmanka to męski płaszcz, którego historia sięga XIX wieku. W tamtym czasie, stanowił podstawowe wyposażenie członków większości marynarek wojennych. Dzięki swoim charakterystycznym cechom, takim jak sztormowy kołnierz, duże guziki, skośne kieszenie czy gruby materiał, idealnie sprawdzał się w chłodnych warunkach. Sztormowy kołnierz zapewnia doskonałą ochronę przed wiatrem i zimnem, duże guziki to funkcjonalność, która ma za zadanie ułatwić rozpinanie płaszcza nawet w grubych rękawicach, natomiast do skośnych kieszeni można szybko schować zmarznięte ręce. Ten ocieplany płaszcz o marynarskich korzeniach, ma na tyle uniwersalny charakter, że można go nosić zarówno do eleganckich zestawów, jak i mniej formalnych stylizacji.

Prochowiec

Na zimę warto zaopatrzyć się nie tylko w ocieplany płaszcz, ale też dobrze jest mieć w swojej szafie przeciwdeszczowy prochowiec. Tego rodzaju męski płaszcz najczęściej jest długi i ma dwurzędowy fason. Jego cechy charakterystyczne to długi kołnierz oraz pasek w talii. Prochowce są szyte ze specjalnego rodzaju materiału, pokrytego gumowym laminatem, który powoduje, że tkanina nabiera właściwości wodoodpornych. Jak w przypadku większości męskich płaszczy, prochowce początkowo były noszone przez wojskowych, a dopiero później szturmem zdobyły codzienne stylizacje. Ten rodzaj zimowego płaszcza ma charakter typowo nieformalny, natomiast nie pasuje do eleganckich zestawień.

Rodzajów męskich płaszczy jest na tyle dużo, że bez wątpienia każdy mężczyzna znajdzie model, który sprosta jego wymaganiom i z powodzeniem zastąpi popularną puchówkę. Prochowce, bosmanki czy płaszcze myśliwskie są ciepłe, a przy tym stylowe. To najlepszy wybór zarówno dla panów, którzy na co dzień muszą wyglądać elegancko, jak i dla tych, którzy preferują styl casualowy.

Artykuł sponsorowany.

Grafika: zdjęcie klienta