Jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności kobiet jest brak owulacji oraz nieprawidłowości jajowodów. Zajście w ciążę mogą także utrudniać używki oraz jedzenie fast-foodów i w konsekwencji nadwaga.
Hormonalne przyczyny niepłodności
Zaburzenia hormonalne, które mogą utrudniać lub uniemożliwiać zajście w ciążę, to: zaburzenia jajeczkowania, zaburzenia w obrębie macicy spowodowane np. przebytymi infekcjami, zakażenia wirusem, endometrioza, nieprawidłowości w funkcjonowaniu wyrostka robaczkowego, zrosty, niewydolność lub niedrożność jajników. Na powstanie większości wymienionych schorzeń kobiety nie mają wpływu, jednak im wcześniej zaczną leczenie niepłodności, tym większe szanse na zakończenie terapii sukcesem. Jeśli co najmniej roczne próby starania o dziecko nie przyniosą rezultatów, warto rozważyć zapłodnienie pozaustrojowe. Znalezienie dawczyni komórek jajowych daje szansę na potomstwo kobietom, które utraciły płodność na przykład z powodu przedwczesnego wygaśnięcia czynności jajników.
Niewłaściwy styl życia
Palenie papierosów, alkohol, nadwaga, niezdrowa dieta (bogata w tłuszcze nasycone, cukier, przetworzone produkty) – te czynniki także obniżają płodność kobiety, ale można je zupełnie wyeliminować. Profesor fizjologii i biologii komórkowej na Uniwersytecie Nevada School of Medicine – Sean Ward, radzi, aby kobiety, które planują macierzyństwo, zrezygnowały z picia kawy. Kofeina hamuje bowiem skurcze mięśni w jajowodach, a te są niezbędne do przenoszenia komórek jajowych z jajników do macicy (badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „British Journal of Pharmacology”). Zajście w ciąże może utrudniać praca zawodowa, jeśli kobieta ma do czynienia z substancjami i związkami toksycznymi – w takiej sytuacji warto rozważyć zmianę miejsca zatrudnienia. Należy także ograniczyć przyjmowanie tabletek przeciwbólowych, ponieważ niektóre medykamenty również mogą utrudniać zajście w ciążę.
Niepłodność idiopatyczna
W przypadku 15-20% par starających się o dziecko mamy do czynienia z niepłodnością idiopatyczną, czyli taką, której przyczyn nie zdiagnozowano. Niepłodność niewyjaśnionego pochodzenia wiąże się niekiedy z zaburzeniami natury emocjonalnej, np. depresją, zaburzeniami seksualności.