Żywienie małych dzieci, zwłaszcza do trzeciego roku życia, jest kluczowe dla ich przyszłego zdrowia i dobrego samopoczucia. Prawidłowo wykształtowane nawyki żywieniowe (takie jak picie czystej wody, spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, a także unikanie niezdrowych przekąsek i sporej ilości cukru) sprawią, iż maluch nie będzie miał problemów z nadwagą, będzie prawidłowo się rozwijać i nie będzie często chorował.
Oczywisty wydaje się fakt, iż najlepiej przygotowywać samodzielnie, domowe posiłki z wyłącznie świeżych produktów, niemniej nie zawsze wiadomo, czy wybierając dany składnik ma się pewność, iż pochodzi z ekologicznych hodowli i pól uprawnych. Dobrą alternatywę stanowi podawanie dziecku gotowych dań ze słoiczków, których wysoką jakość potwierdzają liczne państwowe certyfikaty.
Co kryje się we wnętrzu słoiczka?
Gotowy posiłek dla dzieci powinien składać się z wyłącznie naturalnych produktów (owoce, warzywa, mięso i woda), nie zawierać tłuszczy, cukrów, substancji konserwujących ani też sztucznych barwników i poprawiaczy smaku. Chociaż są one powszechnie stosowane w produktach żywieniowych dla dorosłych, to małe dziecko powinno bezwzględnie ich unikać!
Każdy producent jest zobowiązany do wykorzystywania świeżych owoców, warzyw i mięs pochodzących z certyfikowanych gospodarstw. Na próżno szukać w słoiczkach mięsa oddzielanego mechanicznie (tak zwane mom w słoiczkach), zagęszczaczy typu mączka chleba świętojańskiego lub sztucznych słodzików, bowiem nie mają prawa znaleźć się w produktach dla dzieci. Wystarczy dokładnie przeczytać listę składników użytych do przygotowania dania, by się przekonać, iż znajdują się tam wyłącznie naturalne i zdrowe komponenty żywnościowe.
Liczy się wyłącznie jakość
Przygotowanie dania w słoiczku nie jest takie proste. Nie chodzi tu wyłącznie o kwestię nowego smaku w szerokiej gamie produktów, lecz o wykorzystanie składników pochodzących od sprawdzonych producentów mięsa i rolników. Nie mogą być używane plony (zboża, owoce i warzywa), do których upraw wykorzystywało się sztuczne środki chemiczne.
Nie wolno stosować mięsa zwierząt karmionych antybiotykami i dodatkami wpływającymi na ich szybki wzrost. Każdy posiłek musi spełniać polskie i europejskie normy w standardzie żywienia małych dzieci i niemowląt, dlatego firmy zajmujące się produkcją gotowych posiłków dla dzieci podlegają znacznie częstszym i bardziej restrykcyjnym kontrolom niż pozostałe przedsiębiorstwa.
W przypadku naszego kraju ważna jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka. Bardzo dobrze widziana jest współpraca z lokalnymi producentami żywności, którzy dostarczają swoje produkty bezpośrednio do fabryki (dla przykładu: dania w słoiczkach Gerber są produkowane w fabryce w Rzeszowie).
Mom w słoiczkach Gerber?
W sieci można znaleźć wiele szkodliwych wpisów i komentarzy sugerujących, iż można znaleźć mom w słoiczkach Gerber. Jak się okazuje, są to oskarżenia niemające pokrycia w rzeczywistości, ponieważ w momencie opublikowania badań naukowców dotyczących wątpliwej jakości tego typu mięsa, firma natychmiastowo wycofała się z korzystania z tego produktu.
Dla marek typu Gerber bardzo ważna jest niezachwiana opinia wśród rodziców. Takie działania z pewnością nie są korzystne z ekonomicznego punktu widzenia dla danego przedsiębiorstwa, niemniej są kluczowe w biorąc pod uwagę zdrowie i dobre samopoczucie ich małych klientów, a także długofalową perspektywę rozwoju firmy, której renoma jest oparta na zaufaniu rodziców.