Nie możesz pozbyć się kurzajek? Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie!

Na pierwszy rzut oka kurzajki przypominają niewielki odcisk lub zgrubienie o okrągłym bądź podłużnym kształcie. Musimy jednak wiedzieć, że kurzajki wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego, w skrócie HPV, przez co są one bardzo zaraźliwe.

Według szacunków, nosicielem wirusem HPV może być co dziesiąty z nas, natomiast problem kurzajek może dotyczyć nawet 10 proc. populacji. Ryzyko zarażenia się wirusem brodawczaka jest bardzo wysokie zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Zazwyczaj atakuje on w stanach obniżonej odporności i osłabienia organizmu.

Wirusem HPV można zarazić się przez kontakt z inną osobą, która jest jego nosicielem. Do zarażenia najczęściej dochodzi w miejscach publicznych. Szczególnie narażone są osoby korzystające z basenu, sauny czy łaźni oraz dzieci do 12. roku życia, które nie posiadają jeszcze w pełni ukształtowanego systemu immunologicznego.

Najczęściej występujące rodzaje kurzajek

W podstawowym podziale, uwzględniającym miejsce ich występowania, możemy wyróżnić kurzajki zwykłe i kurzajki stóp. Kurzajki zwykłe pojawiają się na dłoniach, łokciach lub kolanach, a kurzajki stóp – na podeszwie lub dolnej powierzchni palców.

Brodawki zaobserwowane na dłoniach, łokciach lub kolanach przybierają postać twardego guzka o szorstkiej powierzchni. Co może wydawać się zaskakujące, wielu osobom przypomina on kalafiora. Kurzajki zwykłe mają biały, szary lub brązowy kolor.

Z kolei zmiany występujące na podeszwie stóp lub dolnej powierzchni palców mają postać twardego guzka o płaskim kształcie. Kurzajki stóp mogą być bardzo dokuczliwe i wywoływać silne dolegliwości bólowe, utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Skuteczne leczenie kurzajek

Ciągle zastanawiasz się, jak usunąć kurzajkę? Najpopularniejszą metodą leczenia tego typu zmian, stosowaną przede wszystkim przez dermatologów, jest krioterapia.

Zabieg krioterapii polega na precyzyjnym zamrażaniu brodawek, co skutkuje ich całkowitym usunięciem. Obecnie możemy go wykonać samodzielnie, jednak zanim się na to zdecydujemy, upewnijmy się, że wybraliśmy profesjonalny produkt, zapewniający bezpieczeństwo użytkowania. Pełne leczenie tym sposobem trwa około 10-14 dni.

Drugą najchętniej wykorzystywaną metodą usuwania kurzajek jest terapia kwasowa, która polega ona stosowaniu płynnych preparatów powstałych na bazie kwasów. Szczególnie polecane przez specjalistów są produkty z kwasem trójchlorooctowym, w skrócie TCA, lub kwasem salicynowym. Preparat aplikuje się bezpośrednio na powierzchnię kurzajki, a pierwsze efekty terapii widoczne są już po kilku dniach.

Czy można uchronić się przed powstawaniem kurzajek?

Już kilka prostych zasad wystarczy, by skutecznie zapobiegać powstawaniu kurzajek. Pamiętajmy, by nigdy nie rozdrapywać zmian skórnych, nie używać cudzych ręczników, a korzystając z prysznica na basenie i w klubie sportowym, zawsze zakładać klapki.