Ludzie na całym świecie uwielbiają smak wina jabłkowego. Jest on idealny podczas dużych upałów, ponieważ znakomicie orzeźwia organizm. Sfermentowany moszcz z jabłek skradł serca wielu ludzi. Niecodzienny smak oraz delikatne bąbelki składają się na wspaniały napój. Cydr, bo to właśnie o nim mowa stał się ostatnio bardzo popularny. Dlatego warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.
Czym jest Cydr?
W Polsce nazywany był jabłecznikiem. Ten sfermentowany sok z jabłek w smaku bardziej przypomina piwo. Na rynku alkoholi dostępny jest również cydr o smaku gruszkowym, malinowym lub brzoskwiniowym. Tradycyjny jego smak jest kwaśny oraz wytrawny, smakosze odnajdą w nim również nuty ziemiste, korzenne i nieraz nabiałowe. Inny smak prezentuje cydr jakościowy. Jest on znacznie delikatniejszy, słodszy i również bardziej jabłkowy.
Cydry przemysłowe są słodkie lub półsłodkie, a jabłka są bardzo wyczuwalne. W wersji hiszpańskiej gaz nie występuje, dlatego nalewa się go ze znacznej wysokości, aby zburzyć napój. Cydr angielski jest nieco gazowany, natomiast francuski jest bardzo musujący.
Pierwszy powstał dwa wieki p. n. e. w Chinach oraz Egipcie. Ich produkcja rozwinęła się w Średniowieczu i trafiła do Hiszpanii, następnie do Anglii oraz Walii i Normandii. Do Polsce cydr zawitał w szesnastym wieku.
Jak wytwarza się Cydr?
Dawniej napój ten powstawał dzięki specjalnym odmianom cydrowych jabłek. Te dzielone były na cztery rodzaje: kwaśne, gorzko-kwaśne oraz słodkie i gorzko-słodkie. Obecnie, wykorzystuje się jabłka deserowe, cydr przemysłowy uzyskuje się z soku jabłkowego, dlatego też może on być produkowany przez cały rok. Gdy do produkcji używa się całych jabłek, rozgniata się je i wyciska z nich sok w prasie pionowej. Natomiast do produkcji cydru przemysłowego wykorzystuje się drożdże selekcjonowane.
Jak podawać Cydr?
Idąc do restauracji, czy pubu możemy zamówić ten alkohol. Możemy wtedy zauważyć, jak jest on podawany. Zazwyczaj nalewa się go tak, jak cydr hiszpański, aby był on bardziej musujący. Powinno się go przechowywać w lodówce, przed podaniem powinien być on dobrze schłodzony, podobnie jak piwo.
Cydr jakościowy przed wypiciem powinien mieć około dziesięciu stopni, wówczas będzie najsmaczniejszy, przemysłowy może być bardziej schłodzony. Napój ten nalewa się do wysokich szklanek, tak jak piwo. Cydr może pozostawiać na szklankach osad, co jest jedynie oznaką wysokiej jakości tego alkoholu. Cydr może być również podawany do dań obiadowych, ponieważ nie posiada wysokiego stężenia alkoholu. Wieprzowina lub inne tłuste mięsa, naleśniki oraz sery pleśniowe – z tym wszystkim można łączyć Cydr.
Gdy można go dostać?
Oprócz barów, czy restauracji można znaleźć go obecnie w niemalże każdym sklepie z artykułami spożywczymi. Cydr można również zrobić samemu, wcześniej oczywiście należy zapoznać się z dokładnym przepisem. Cena cydrów waha się w zależności od objętości oraz rodzaju, a także smaku. W zbliżeniu wynosić może około dziesięciu złotych za butelkę.