Do zabiegów używa się coraz częściej kosmetyków, w skład których wchodzą substancje naturalne jak choćby algi morskie, miód, czekolada czy olejki eteryczne z roślin. Sygnowane znakiem Dr Beta® olejki, pozbawiane sztucznych dodatków i konserwantów, stanowią bogatą ofertę dla wszystkich zainteresowanych aromaterapeutycznymi sposobami pielęgnacji ciała. Najbardziej popularne substancje, stosowane w takich zabiegach to olejki: grejpfrutowy, paczulowy, kminkowy, jałowcowy, geraniowy, cyprysowy, cedrowy, kopru włoskiego, lawendowy, rozmarynowy i szałwii muszkatołowej. Zabiegami zaś, które wpływają na ujędrnianie ciała są przede wszystkim masaże i kąpiele.
W gabinetach kosmetycznych masaże wykonywane są w sposób profesjonalny i obejmują całe ciało. W domu można samodzielnie wykonać automasaż miejscowy, pamiętając by ruch prowadzony był zawsze w kierunku serca. Do masażu aromaterapeutycznego używane są roztwory olejków w olejach roślinnych. Najlepiej stosować bezwonne oleje z nasion winogron lub ze słodkich migdałów. Roztwory przyrządza się każdorazowo przed zabiegiem, zużywając na jeden masaż łyżkę stołową roztworu zawierającego dwie do pięciu kropli mieszaniny olejków. Firma Pollena-Aroma przygotowała gotowe bazy do masażu aromaterapeutycznego, są wśród nich, przeznaczone do masażu i aplikacji na twarz, dekolt i ciało: Żel Baza oraz Balsam Baza. Można również zaopatrzyć się w oleje do masażu: ze słodkich winogron – do skóry normalnej i ze skłonnością do przetłuszczania, z avocado – do skóry suchej, ze słodkich migdałów – do skóry suchej i starzejącej się i z jojoby – do każdego rodzaju skóry.
Dla masaży wyszczuplających najlepsza będzie Seria Wyszczuplająca JG®, której składnikiem czynnym jest specjalnie dobrana kompozycja olejków eterycznych z olejkiem geraniowym i jałowcowym. Olejki te regulują gospodarkę płynami, przyspieszając wydzielanie toksyn i składników rozkładu tkanki tłuszczowej. W serii znalazły się: Żel JG® z myriceliną wyszczuplający przeciw cellulite, Oliwka JG® przeciw cellulite i Żel JG® przeciw cellulite. Produkty redukują cellulite, poprawiają napięcie skóry, nadają jej miękkości, elastyczności i sprężystości. Doskonałymi preparatami do masażu są gotowe oliwki, w których składzie znajdują się olejki eteryczne. Oliwka Aroma® Relax zawiera olejek neroli i cytrynowy oraz naturalny olej z nasion winogron. Poza swymi relaksującymi właściwościami, oliwka poprawia elastyczność i sprężystość skóry, pozostawiając na niej kwiatowo-cytrusowy zapach. Oliwka TiLove® do masażu ujędrniającego, odpręża ciało i odświeża umysł. Zawiera znane na Dalekim Wschodzie afrodyzjaki – olejki kolendrowy i ylang-ylang.
Samodzielnie, w warunkach domowych, można przygotować oliwkę do masażu dodając do pięćdziesięciu mililitrów oleju bazowego po trzy krople olejków: geraniowego i cytrynowego, dwie krople olejku jałowcowego i po jednej kropli olejków mięty pieprzowej i rozmarynowego. Masaż z użyciem takiej oliwki jest skuteczny w walce z otyłością i zatrzymywaniem płynów.
Innym zabiegiem doskonale wpływającym na utrzymywanie jędrnego i sprężystego ciała jest kąpiel aromaterapeutyczna. Można jej zażywać w niektórych gabinetach specjalistycznych, ale przede wszystkim w domowych łazienkach. Należy pamiętać, aby przed kąpielą umyć ciało pod prysznicem. Następnie, do wanny wypełnionej ciepłą wodą wlewa się dziesięć do piętnastu kropli olejku bądź mieszaniny olejków. Podczas zabiegu trzeba masować ciało zgarniając warstwę olejków z powierzchni wody. Po trwającej od piętnastu do trzydziestu minut kąpieli, nie powinno się spłukiwać ciała a tylko wytrzeć je ręcznikiem. Firma Pollena-Aroma przygotowała gotowe preparaty do kąpieli perełkowej i jacuzzi. Znalazły się wśród nich, stosowany także przy kuracjach odchudzających i cellulite, zestaw jałowcowo-geraniowy oraz wyciąg z alg morskich o działaniu wyszczuplającym i ujędrniającym skórę. Do kąpieli przy odchudzaniu można zastosować również po pięć kropli olejków: jałowcowego, cytrynowego i cyprysowego.
Jędrności skórze twarzy, szyi i dekoltu dodadzą specjalne kremy, oliwki i toniki z dodatkiem olejków eterycznych. W domu, mając do dyspozycji nieperfumowany, pozbawiony dodatków syntetycznych krem półtłusty, warto przygotować swój własny krem pielęgnacyjny. W tym celu należy do trzydziestu mililitrów kremu-bazy dodać pięć kropli olejku lub mieszaniny olejków i starannie wymieszać do uzyskania jednolitej masy. Tak powstałego kremu nie można przechowywać dłużej niż jeden miesiąc. Do odżywiania skóry stosuje się także toniki bezalkoholowe. Do stu mililitrów przegotowanej lub mineralnej wody dodać trzeba dziesięć kropli odpowiednio dobranej mieszanki olejków eterycznych. Toniki przechowuje się w szklanych butelkach nie dłużej niż miesiąc. Oliwki pielęgnacyjne powstają w wyniku rozpuszczenia piętnastu do trzydziestu kropli olejków w pięćdziesięciu mililitrach oleju bazowego – z nasion winogron do skóry normalnej i tłustej oraz ze słodkich migdałów do skóry suchej. Oliwki, w zależności od ich składu, działają odżywczo, pojędrniająco, stymulują procesy odnowy komórkowej, zapobiegają zmarszczkom i rozjaśniają skórę. Przechowuje się je, podobnie jak toniki, w szklanych butelkach, najdłużej trzy miesiące.
Masaże, kąpiele aromaterapeutyczne oraz preparaty takie jak kremy, oliwki i toniki, a także używane do ich przygotowania olejki eteryczne, działają bardzo korzystnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na wygląd naszego ciała. A czyż nie jest tak, że kiedy podobamy się sobie mamy lepszy nastrój, skuteczniej działamy i łatwiej znosimy przeciwności losu? Zapewne dlatego omawiane zabiegi pielęgnacyjne są nie tylko niezwykle popularne, ale co najważniejsze, bardzo skuteczne.
Oliwki upiększające do twarzy, szyi, dekoltu i ciała z użyciem olejków Dr Beta
Oliwka piękności
Do codziennego stosowania możemy przygotować oliwkę piękności, w skład której wejdą dwie krople olejku geraniowego oraz osiem kropli olejku pomarańczowego. Olejki dodajemy do stu mililitrów bezwonnego oleju roślinnego, z nasion winogron do skóry normalnej i tłustej lub ze słodkich migdałów do skóry suchej. Tak przygotowana oliwka, stosowana wieczorem na twarz i szyję odmłodzi i odpręży naszą skórę.
Oliwka o właściwościach odmładzających i przeciwstresowych
W domu możemy przygotować także oliwkę o właściwościach odmładzających i przeciwstresowych. W tym celu łączymy cztery krople olejku pomarańczowego z trzema kroplami olejku geraniowego i trzema kroplami olejku drzewa różanego.
Oliwka o działaniu odżywczym i odprężającym
Z pięciu kropli olejku grejpfrutowego i tej samej ilości olejku geraniowego możemy w podobny sposób przygotować oliwkę o działaniu odżywczym i odprężającym.
Oliwka o działaniu rozświetlającym i wyciszającym
Kiedy zaś dodamy do wody lub oleju roślinnego cztery krople olejku cytrynowego i po trzy krople olejków: różanego i neroli powstanie preparat o właściwościach rozświetlających i wyciszających, pielęgnujące skórę naczyniową.
Oliwki upiększające przeznaczone są do stosowania na noc.
Oliwka do modelowania sylwetki
Do masażu możemy także przygotować specjalną oliwkę. W tym celu do stu mililitrów bezwonnego oleju roślinnego dodajemy: trzy krople olejku geraniowego i cytrynowego, dwie krople jałowcowego oraz po jednej kropli olejku mięty pieprzowej i rozmarynowego. Masaż taki wykonujemy dwa razy w tygodniu. Mieszanka o nieco innym składzie będzie zawierała: trzy krople olejku jałowcowego i po jednej kropli olejku rozmarynowego i paczulowego. Olejki należy wymieszać z łyżką stołową bezwonnego oleju roślinnego i używać do masażu ciała.
Oliwki, które przygotowujemy w domu powinny być przechowywane w szklanych butelkach, najdłużej niż przez trzy miesiące. Zawsze należy pamiętać, by kosmetyków zawierających olejki cytrusowe nie stosować na skórę, która ma być wystawiona na działanie promieni UV.
DR BETA
UWAGA! NIGDY NIE NALEŻY STOSOWAĆ NIEROZCIEŃCZONYCH OLEJKÓW ETERYCZNYCH BEZPOŚREDNIO NA SKÓRĘ!
LITERATURA
Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007
Iwona Konopacka, Władysław St. Brud, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Łódź 2008
Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2009