Lawendę znali już Rzymianie, którzy używali jej do kąpieli i prania, zapewne dlatego słowo „lawenda” pochodzi od łacińskiego „lavare” , oznaczającego „myć” lub „prać”.
Lawendę kochamy za jej wspaniały zapach, a także lecznicze właściwości.
Lawendowy motyw wzorniczy pojawia się na wielu przedmiotach ozdabianych techniką decoupage. Znajdują się wśród nich deseczki kuchenne, półki na klucze, wieszaki, kubki, talerze a nawet drewniana biżuteria.
Olejek lawendowy dodawany jest do mydeł, wód toaletowych, żelów do kąpieli i oliwek pielęgnacyjnych do ciała. Z niektórych krajów basenu Morza Śródziemnego możemy przywieźć na pamiątkę uroczy lawendowy woreczek do zawieszenia w szafie na ubrania. Będą wtedy pięknie pachnieć i nie dostaną się do nich mole, bo lawenda odstrasza owady.
Olejek lawendowy ma właściwości uspokajające, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pochodzi z francuskiej Prowansji. Jest jednym z n z najcenniejszych w aromaterapii o wielu różnorodnych własnościach terapeutycznych. To podstawowy olejek o działaniu uspokajającym. A jego piękny kwiatowy zapach wykorzystuje przemysł perfumeryjny.
ŁAGODZI: depresje, lęki, zmęczenie, ociężałość umysłową, irytację, histerię, napięcia nerwowe, bezsenność spowodowaną zdenerwowaniem, bóle reumatyczne, migreny, bóle menstruacyjne, mięśniowe, nieregularną menstruację, nadciśnienie, otyłość, cellulite, żylaki, katary, grypę, stany zapalne zatok i gardła, problemy menopauzy, stany zapalne skóry, egzemy, trądzik, rozstępy skóry, grzybice (stóp, organów płciowych i inne), pleśniawki pochwy, suchy łupież, wypadanie włosów, zaburzenia gastryczne.
Olejek lawendowy o pięknej kwiatowej woni uspokoi nasze nerwy, odpręży ciało, pokona szereg dolegliwości sprawiając, że dzięki prostym domowym kuracjom poczujemy się jak w pachnącej lawendą Prowansji.
Receptury z wykorzystaniem olejku lawendowego linii Dr Beta®:
Bezsenność
olejek lawendowy 4 krople
olejek melisowy 3 krople
olejek mandarynkowy 3 krople
Stosować do kominka aromaterapeutycznego wieczorem przed snem lub do wieczornej kąpieli. Kąpiel powinna trwać piętnaście do trzydziestu minut, następnie ciało należy wytrzeć ręcznikiem, ale nie spłukiwać. Pamiętajmy jednak, żeby nie łączyć kąpieli aromaterapeutycznej z myciem.
Napięcie nerwowe, irytacja
Olejek lawendowy 5 kropli
Olejek bergamotowy 3 krople
Olejek pomarańczowy 2 krople
Olejek melisowy 1 kropla
Stosować w kominku raz dziennie lub do wieczornej kąpieli.
Oparzenia skóry
Olejek lawendowy 8 kropli
Olejek geraniowy 2 krople
Przygotować oliwkę i nacierać delikatnie zmienione oparzeniami miejsca dwa-trzy razy dziennie. Olejki dodajemy do pięćdziesięciu mililitrów oleju bazowego z nasion winogron lub ze słodkich migdałów.
Wzmacnianie organizmu
Olejek lawendowy 3 krople
Olejek drzewa herbacianego 2 krople
Stosować do inhalacji raz dziennie przez pięć dni w tygodniu (dwa dni przerwy) przez miesiąc. Klasyczną formą inhalacji jest dodanie olejków do głębokiego talerza z wrzątkiem, nachylenie się nad nim i wdychanie oparów. Dodatkowo należy nakryć głowę ręcznikiem. Można też rozpylić olejki w kominku aromaterapeutycznym.
Dr Beta® poleca także gotowe mieszaniny olejków tzw. vapomixy® z dodatkiem między innymi olejku lawendowego.
Vapomix® o właściwościach dezynfekujących i odświeżających to Vapomix® na katar F-8. Mieszanka zawiera, znane ze swego działania bakteriobójczego i bakteriostatycznego olejki drzewa herbacianego, eukaliptusowy i lawendowy. Kiedy ktoś z domowników choruje warto odparować tę mieszaninę w kominku, aby zmniejszyć tempo rozprzestrzeniania się mikrobów.
Do nawaniania powietrza doskonała może okazać się mieszanka, w skład której wchodzi olejek cytrusowy i lawendowy – Vapomix® P-1. Dzięki zastosowaniu tej mieszaniny możemy w pomieszczeniu doświadczyć wspaniałego uczucia świeżości.
Na kłopoty z zasypianiem najlepszy będzie Vapomix® I-1 z olejkiem majerankowym i lawendowym. Mieszanina działa doskonale w stanach napięcia nerwowego i stresu. Najlepiej, jeśli zastosujemy ją wieczorem przed położeniem się do łóżka.
Należy podkreślić, iż proponowane przez Dr Beta® olejki eteryczne, a także powstałe na ich bazie preparaty pielęgnacyjne to substancje pozbawione jakichkolwiek dodatków syntetycznych oraz rozpuszczalników. DR BETA
UWAGA: nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nierozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!
Więcej na temat olejków, ich zastosowania i właściwości znajdziecie Państwo w:
Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007
Władysław St. Brud, Iwona Konopacka, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Łódź 2008
Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia w gabinecie kosmetycznym i ośrodku odnowy biologicznej Welles i Spa, Warszawa 2010