Cenne właściwości i udowodniona skuteczność peptydów sprawiają, że ich popularność sukcesywnie rośnie. Niektóre kosmetyki z tym składnikiem określa się mianem „nieinwazyjnego botoksu”. Czy peptydy rzeczywiście są tak skuteczne? Jak działają i jakich rezultatów można się po nich spodziewać? Wyjaśnia Marysia, redaktorka magazynu NMAG.
Pojawienie się pierwszych zmarszczek sygnalizuje, że skóra traci swoje zdolności regeneracyjne i potrzebuje wsparcia. Pomocne okazują się wtedy kosmetyki przeciwzmarszczkowe z peptydami, których działanie opiera się na stymulowaniu procesów odpowiadających za młody wygląd. Zawarte w kosmetykach bioaktywne aminokwasy zastępują substancje naturalnie występujące w skórze, których ilość zmniejsza się wraz z wiekiem. Co warto o nich wiedzieć?
Czym są peptydy?
Peptydy to organiczne związki chemiczne, biorące udział w procesach fizjologicznych. Składają się z cząsteczek aminokwasowych połączonych wiązaniami peptydowymi. Ich istnienie odnotowano po raz pierwszy w latach 90. XX wieku.
Badania dowiodły, że peptydy wpływają na produkcję fibroblastów, czyli komórek skóry produkujących kolagen, elastynę i kwas hialuronowy. Wraz z tym odkryciem pojawiły się rozważania związane z wykorzystaniem peptydów w celach odmładzających. W efekcie udało się stworzyć syntetyczne łańcuchy peptydowe – argininę i lizynę – uzupełnione o kwasy tłuszczowe. Natychmiast zaczęto je wykorzystywać w kosmetyce i farmaceutyce.
Zastosowanie peptydów w kosmetykach
Peptydy pełnią rolę regulatorów i przekaźników. Wspierają pracę komórek i produkcję związków chemicznych, przyczyniając się do ujędrnienia i wygładzenia cery. Oprócz tego wspomagają proces pigmentacji i właściwości samoregenerujące. Dzięki temu, że składają się z drobnych cząsteczek, skutecznie docierają w głąb skóry właściwej.
Peptydy szczególnie często wchodzą w skład kremów przeciwzmarszczkowych do twarzy i pod oczy oraz serów. Czasem występują wraz z innymi składnikami aktywnymi, np. retinolem. Należy uważać przy tym na połączenie peptydów z witaminą C oraz kwasami AHA i BHA, ponieważ substancje te wzajemnie zmniejszają swoje właściwości.
Kosmetyki anti-aging z peptydami można nakładać na dzień i na noc. Uznawane są za bezpieczne, gdyż ich działanie polega na naśladowaniu naturalnych procesów fizjologicznych, jednak warto pamiętać, że każda skóra może reagować inaczej. W przypadku cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień zaleca się stopniowe wprowadzanie peptydów do pielęgnacji.
Rodzaje peptydów
Do produkcji kosmetyków wykorzystuje się trzy rodzaje peptydów, które różnią się ze względu na aktywność biologiczną. Wszystkie spełniają swoje podstawowe zadanie, czyli poprawiają wygląd skóry, ale odznaczają się również dodatkowymi cechami. Ich znajomość pomoże określić, jakie efekty przyniesie dany preparat. Wyróżniamy:
- Peptydy sygnałowe – stymulują produkcję kolagenu i elastyny. To one w największym stopniu przyczyniają się do wygładzenia zmarszczek i bruzd poprzez zwiększenie gęstości skóry. Dodatkowo pomagają cerze w regeneracji i przyspieszają gojenie ran.
- Peptydy transportujące — ich nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ ułatwiają cennym składnikom aktywnym wniknięcie do najgłębszych warstw skóry. Najczęściej stosowane są jako dodatek, wzmagający pozytywne działanie kosmetyku.
- Neuropeptydy — efekt nieinwazyjnego botoksu, przypisywany wszystkim peptydom, jest właśnie ich zasługą. Rozluźniają one mięśnie twarzy, dzięki czemu zmarszczki stają się mniej wyraźne, również te mimiczne. Systematyczne stosowanie kremu z neuropeptydami stanowi bezpieczną alternatywę dla toksycznego botoksu, który wymaga inwazyjnego zabiegu.
Jakie efekty przynosi stosowanie peptydów?
Regularne aplikowanie kosmetyków z peptydami może przynieść widoczne i trwałe rezultaty. Pamiętajmy jednak, że na szybkość regeneracji cery wpływa jej typ i stan. Niezależnie od wieku, warto wprowadzić peptydy w swoją rutynę pielęgnacyjną, ponieważ przynoszą szereg korzyści:
- przeciwdziałają powstawaniu nowych zmarszczek oraz spłycają te trwałe,
- poprawiają jędrność i elastyczność skóry,
- wyrównują jej koloryt,
- niwelują oznaki zmęczenia,
- wspomagają procesy naprawcze i samoregenerujące skóry,
- hamują stany zapalne i neutralizują wolne rodniki,
- pomagają w walce z trądzikiem, podrażnieniami i przebarwieniami.
Kosmetyki z peptydami polecane są wszystkim tym, którzy pragną zniwelować oznaki starzenia – zarówno pierwsze zmarszczki mimiczne, jak i utrwalone bruzdy. Rekomendowane są zwłaszcza osobom po 25. roku życia, gdyż po przekroczeniu tego wieku skóra stopniowo traci młodzieńczy wygląd. Produkty z peptydami pomogą zatrzymać upływający czas i zachować promienną cerę na dłużej.