Pielęgnacja okolic intymnych niemowląt – zagrożenia

Skóra noworodka oraz niemowlaka, pozbawiona zewnętrznej warstwy ochronnej, jest niezwykle delikatna i wrażliwa na różnorodne podrażnienia, stąd też wymaga szczególnej uwagi, troski, a przede wszystkim odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza okolic intymnych małego dziecka. Duża wilgotność, ograniczony lub kompletny brak przepływu powietrza w pieluszce jednorazowej bądź tetrowej powoduje, że okolice intymne niemowląt każdego dnia narażone są na działanie substancji podrażniających zawartych w moczu oraz kale, które mogą powodować zmiany na skórze w postaci zaczerwienienia, drobnych, swędzących krost czy pieczenia, wywołujących silny ból i dyskomfort.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Do najpopularniejszych oraz najczęściej występujących dolegliwości skórnych okresu niemowlęcego, zarówno u dziewczynek jak i chłopców należy pieluszkowe zapalenie skóry, które wprawdzie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia maluszka, ale niemalże w każdym przypadku sprawia ogromny, dotkliwy ból, uniemożliwiając dziecku spokojny sen. W efekcie kilkumiesięczny maluszek jest bezustannie rozdrażniony, pobudzony i płaczliwy. Pieluszkowe zapalenie skóry zwykle pojawia się pomiędzy siódmym a dwunastym miesiącem życia maluszka, znacznie częściej u małych alergików oraz u maluchów z atopowym zapaleniem skóry. Charakterystycznym i typowym objawem pieluszkowego zapalenia skóry jest natomiast zaczerwienie okolic intymnych oraz pęcherzyki, które z biegiem czasu przyjmują postać brzydkich, nieestetycznych i bolesnych owrzodzeń. Pojawienie się pierwszych, typowych zmian chorobowych na skórze okolic intymnych dziecka jest sygnałem dla rodziców bądź opiekunów do podjęcia natychmiastowych działań, ponieważ pieluszkowe zapalenie skóry rozwija się w błyskawicznym tempie i obejmuje swoim zasięgiem kolejne partie ciała. Nieleczone pieluszkowe zapalenie skóry dziecka prowadzi do powstania otwartych ran, a nawet poważnych, często wręcz nieodwracalnych uszkodzeń jak również wielu nieprzyjemnych infekcji oraz stanów zapalnych okolic intymnych, wymagających zastosowania antybiotykoterapii.

dziecko-dziecko

Pielęgnacja i higiena

Skóra okolic intymnych małego dziecka wymaga przede wszystkim odpowiedniej, regularnej higieny i pielęgnacji oraz stosowania określonych kosmetyków dostosowanych do wieku maleństwa. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi lub niewłaściwie dobrany kosmetyk, aby na delikatnej skórze maluszka pojawiły się pierwsze zmiany, prowadzące do pieluszkowego zapalenia skóry. W związku z ryzykiem pojawienia się na skórze maluszka mniej lub bardziej poważnych odparzeń w wyprawce każdego niemowlaka, zarówno chłopca jak i dziewczynki powinny znaleźć się przede wszystkim pieluszki jednorazowe wykonane z wysokiej jakości materiałów, delikatne chusteczki nawilżane, które skutecznie usuną pozostałości po moczu i kale, a jednocześnie nawilżą skórę jak również krem lub maść na odparzenia, np. Bepanthen. Niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji okolic intymnych jest regularne stosowanie maści ochronnych takich jak Bepanthen, które w swoim składzie zawierają prowitaminę B5, wspomagającą proces regeneracji delikatnej skóry. Maść Bepanthen tworzy skuteczną barier ę ochronną przed działaniem substancji podrażniających zawartych w moczu oraz kale, a przy pieluszkowym zapaleniu skóry zdecydowanie przyspiesza proces regeneracji zniszczonej skóry maluszka.