Potrzeby skóry twarzy zmieniają się w trakcie roku. Odpowiada za to wiele czynników, ale jednymi z najważniejszych są warunki atmosferyczne. Skóra chroni nas przed szkodliwym wpływem pogody, ale przez to jest najbardziej narażona na jej negatywne działanie.
W zimnych miesiącach najwięcej szkód wyrządza mróz, suche powietrze w pomieszczeniach i szok, jaki wywołuje przejście z ciepłego i suchego pomieszczenia, do chłodnego powietrza na zewnątrz. Powoduje to podrażnienia, sprawia że skóra twarzy staje się sucha i zaczerwieniona. To szczególnie trudny czas dla osób, które na co dzień borykają się z problemem wrażliwej, naczynkowej lub nadreaktywnej cery.
Znając swój typ skóry, warto jeszcze raz jej się przyjrzeć. Istnieje ryzyko, że cera, która mocno przetłuszczała się w lecie, teraz stanie się bardziej sucha lub mimo warstwy łoju, zacznie zdradzać oznaki odwodnienia. Codzienna pielęgnacja powinna przede wszystkim odpowiadać indywidualnym potrzebom i dostarczać twarzy składników, których w tym czasie potrzebuje.
Zimowa pielęgnacja skóry twarzy
Kiedy już wiemy, jakie kryteria powinna spełniać zimowa pielęgnacja twarzy, możemy zacząć szukać kosmetyków odpowiadających naszym potrzebom. Tak jak w innych porach roku, sucha skóra zimą powinna być delikatnie oczyszczana, tonizowana, nawilżana i chroniona. Mycie twarzy jest bardzo istotne, ponieważ bogate, otulające kremy nie wchłaniają się całkowicie. Ich pozostałości mogą zatykać pory i powodować powstawanie zaskórników, wyprysków i stanów zapalnych, które długo się goją i zostawiają po sobie blizny.
Dlatego chcąc delikatnie, ale skutecznie usunąć zanieczyszczenia ze skóry, warto wybierać kosmetyki na bazie olejów, które rozpuszczą makijaż lub krem, ale nie naruszą warstwy hydrolipidowej naskórka. Sprawdzą się także preparaty nie zawierające SLS tylko delikatne detergenty w formie kremu lub pianki. Nie jest to dobry czas na oczyszczanie za pomocą mydła.
Kolejnym krokiem jest tonizowanie. Powinno wykonywać się go niezależnie od pory roku. Zimą gdy doskwiera swędząca skóra twarzy, dobrze jest wybierać toniki zawierające w składzie substancje nawilżające i łagodzące. Dzięki temu nie tylko wyrównamy pH, ale też dostarczymy przesuszonej skórze nawilżenia. Dobrym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z tonizowania za pomocą wacika na rzecz butelki z atomizerem. Podrażniona skóra zimą nie lubi pocierania, które może potęgować ten efekt.
Najważniejszym krokiem w całej zimowej pielęgnacji jest nawilżanie za pomocą kremów. To konieczny krok, z którego nie powinno się rezygnować nawet jeśli skóra ma tendencję do przetłuszczania się. Wtedy wybieramy kosmetyki o lekkiej konsystencji. Pożądanym składnikami w pielęgnacji są różnego rodzaju oleje, które dodadzą skórze elastyczności i odżywią ją, jednocześnie tworząc na powierzchni film zabezpieczający przed utratą wody, mrozem i opadami atmosferycznymi. Idealnym połączeniem są oleje i substancje wiążące wodę, takie jak mocznik lub kwas hialuronowy.
Tak jak latem, zimą także jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieni słonecznych, szczególnie przebywając w górach. Dlatego nie należy zapominać o kremie z filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ poparzenia słoneczne zdarzają się nie tylko latem. Zimowe wersje takich kosmetyków posiadają jednocześnie filtry i substancje filmotwórcze, zabezpieczające przed mrozem.
Wraz ze zmianą warunków atmosferycznych zmieniają się potrzeby naszej skóry. Dlatego warto ją obserwować, aby jak najdłużej cieszyć się gładką, elastyczną i pełną blasku cerą. Niezależnie od tego czy skóra twarzy się przetłuszcza, czy jest sucha, w sklepach takich jak ekobieca.pl znajdziemy coś dla siebie.