Zawsze, gdy robi się cieplej i masz ochotę włożyć ulubione sandałki pojawia się problem? Masz zaniedbane paznokcie i nie wiesz jak przywrócić im zdrowy wygląd? Najlepiej byłoby dbać o paznokcie przez cały rok.
Niestety wiele osób nie wie, w jaki sposób pielęgnować paznokcie u stóp, co odbija się na ich zdrowiu i wyglądzie. Co więc zrobić, gdy nie ma się wiedzy i umiejętności w pielęgnacji paznokci u stóp albo po prostu nie ma się na to czasu, ani cierpliwości? Wówczas trzeba się wybrać do specjalisty od stóp, czyli podologa.
Wrastające paznokcie – bolesny problem
Długotrwałe, nieprawidłowe obcinanie paznokci u stóp może prowadzić do ich wrastania. Gdy paznokieć wrasta w otaczające tkanki pojawia się ból, często też stan zapalny i wysięk ropny. Każdy krok dostarcza cierpienia, ograniczając codzienną aktywność. Co na wrastający paznokieć może poradzić specjalista? Dawniej, gdy paznokieć wrastał leczyło się go chirurgicznie… po prostu się go usuwało. Na szczęście ta praktyka ustąpiła miejsca bardziej humanitarnym metodom, w dodatku znacznie skuteczniejszym. Obecnie wrastające paznokcie leczy się specjalnymi klamrami. Dzięki założeniu na chory paznokieć takiej klamry płytka paznokcia się unosi i wypłaszcza, co zmniejsza dolegliwości bólowe podczas poruszania się i nadaje paznokciowi prawidłowy tor wzrostu. Ten nieskomplikowany, bezbolesny zabieg przyspiesza regenerację paznokcia i pozwala uniknąć jego ekstrakcji (usunięcia). Założenie klamry trwa przeważnie godzinę, maksymalnie półtorej.
Grzybica paznokci leczenie laserem
Żółte lub brązowe paznokcie, które się łamią i kruszą to prawdopodobnie grzybica paznokci. Jest to częste schorzenie w naszym społeczeństwie, dlatego nie ma się co wstydzić, tylko szybko należy udać się do podologa, ponieważ rzadko kiedy grzybicę paznokci udaje się wyleczyć ogólnodostępnymi maściami i kremami. Najlepsze efekty w leczeniu grzybicy paznokci daje naświetlanie laserem, który poprzez swoje termiczne działanie niszczy rozmaite rodzaje grzybów, dzięki czemu te nie są w stanie się już namnażać. Wystarczają na ogół już 3-4 zabiegi wykonane w ciągu roku (przeważnie jeden na kwartał), by w pełni wyleczyć grzybicę paznokci. Laser to obecnie najlepsza metoda walki z grzybami niszczącymi paznokcie.
Co to jest pedicure leczniczy?
Pedicure leczniczy to nic innego jak opracowanie stóp za pomocą narządzi i preparatów, celem odzyskania ich zdrowego wyglądu. Na pedicure leczniczy składają się takie zabiegi jak choćby usuwanie modzeli, usuwanie nagniotków, usuwanie kurzajek, leczenie pękających pięt, czy też szponowatych paznokci. Wszystko to możesz zrobić u podologa, który zajmuje się tym na co dzień. Tego typu zabiegi są z reguły zupełnie bezbolesne i nie wymagają żadnego przygotowania. Usuwanie odcisków zawsze wykonywane jest sterylnymi narzędziami, dlatego nie musisz obawiać się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Po zakończonym zabiegu w stopy wmasowywany jest preparat odżywczy, który poprawia elastyczność skóry i wzmacnia jej naturalne funkcje. W przeciwieństwie do grzybicy stóp, której leczenie wymaga czasu, wszelkie zmiany typu modzele, nagniotki, kurzajki, czy pękające pięty wyleczysz maksymalnie w ciągu 2-3 wizyt u podologa. Pedicure leczniczy to coś w rodzaju leczniczego SPA, tyle że dla stóp. Biorąc pod uwagę fakt, że każdego dnia stopy wiernie służą Ci w drodze do pracy, na zakupy lub spotkania z przyjaciółmi warto o nie zadbać i przynajmniej dwa, trzy razy do roku zafundować im profesjonalny pedicure leczniczy.
Jak obcinać paznokcie u stóp?
Niezwykle ważna jest oczywiście profilaktyka. Po pierwsze, paznokci u stóp w żadnym wypadku nie należy zapuszczać. Chodzi o to, by nie narażać ich na urazy mechaniczne podczas chodzenia, czy biegania. W zamkniętym obuwiu istnieje duże ryzyko, że obijałyby się o czubki butów, z kolei w obuwiu niepełnym mogłabyś zahaczyć nimi np. o nierówny chodnik. Poza tym, dłuższe paznokcie u stóp wcale nie wyglądają estetycznie. Jak więc obcinać paznokcie u stóp? Należy to robić „na prosto”, a nie tak jak w przypadku paznokci u rąk, a więc „na półokrągło”. Ten błąd popełnia praktycznie każdy, kto później zgłasza się do podologa z wrastającymi paznokciami. Obcinając paznokcie u stóp „na prosto” uniknie się ich wrastania. Ważne, by nie wycinać ich po bokach. Należy je skrócić tylko do linii wału paznokciowego i delikatnie potraktować pilnikiem, aby wygładzić.
Jak piłować paznokcie?
Jednym z ostatnich etapów pielęgnacji paznokci u stóp jest ich piłowanie. To, na co należy zwrócić szczególną uwagę, a mało osób o tym wie, to technika piłowania. Piłować należy tylko w jedną stronę, za pomocą krótkich pociągnięć. Warto również zrezygnować z używania pilnika metalowego, który z czasem niszczy paznokcie. Lepiej używać pilnika pokrytego papierem ściernym lub szkłem albo granitem, no i oczywiście raz na jakiś czas wymienić go na nowy. By płytka paznokcia była równa i błyszcząca warto paznokcie wypolerować raz na 2-3 tygodnie. Dzięki temu lakier do paznokci będzie się na nich lepiej trzymać. Jeżeli zastosujesz się do opisanych w tym tekście porad to z biegiem czasu Twoje paznokcie będą zdrowe i piękne.