Torebka wykonana z wysokiej jakości skóry to produkt dość kosztowny i luksusowy. Dlatego, jeśli chcemy, aby przez długi czas zachował swój wygląd i cieszył nasze oczy, warto wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio dbać o dobry stan skóry. Na właściwą pielęgnację skórzanej torebki składa się systematyczne jej czyszczenie, impregnacja, należyte przechowywanie i ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dbajmy o skórę torebek w podobny sposób, jak troszczymy się i o naszą skórę.
Systematyczna pielęgnacja
„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – ta złota zasada sprawdza się także w przypadku skórzanych torebek. Warto regularnie przecierać torebkę miękką, czystą i suchą szmatką ze wszelkiego kurzu i brudu. Nawet jeśli go nie widać, to drobne roztocza na pewno w niej się znajdują, zwłaszcza przy częstym eksploatowaniu torebki. Pojawiające się drobne zabrudzenia należy od razu usuwać, ponieważ starych plam zdecydowanie trudniej się pozbyć. Przed odświeżeniem i oczyszczeniem torebki dobrze jest ją całkowicie opróżnić i wytrzepać z niej kurz, brud oraz resztki rzucanych na dno szpargałów. Sprawdźmy wszystkie kieszonki i odkurzmy dokładnie, ale delikatnie, każdy zakamarek. Wnętrze torebki, jeśli wykonane jest z nadającego się do tego materiału, przetrzyjmy zwilżoną i czystą szmatką. Postąpmy podobnie z zewnętrzną, skórzaną warstwą torebki. Do jej odświeżenia najlepsza będzie zwykła woda wymieszana z kilkoma kroplami octu, to sprawdzony domowy i bezpieczny sposób. Pamiętajmy o dwóch zasadach – aby nie przemoczyć zbytnio skóry i by nie pocierać jej za mocno. Delikatne ruchy nie spowodują trwałych uszkodzeń skóry, dotyczy to głównie delikatnego zamszu. Nie wolno też zapominać o innych elementach torebki, np. klamrach czy łańcuszkach. Po takim odświeżeniu należy pozostawić torebkę w przewiewnym miejscu do całkowitego jej wyschnięcia.
Jakie środki są najlepsze do konserwacji torebek skórzanych?
Sposób impregnacji i typ użytego preparatu zależy od rodzaju skóry. Inaczej czyścimy delikatną skórę naturalną, inaczej torebki zamszowe, a jeszcze inaczej wykonane z jasnej skóry. Sprawdzonymi metodami są te z zastosowaniem domowych preparatów. Najlepiej sprawdza się zatem:
- woda wymieszana z niewielką ilością octu;
- gumka do ołówka – najlepszy przyjaciel torebek wykonanych z jasnej skóry, z łatwością usuwa drobne zabrudzenia;
- ubita piana z białek z dodatkiem kilku kropel terpentyny – taka mikstura polecana jest w przypadku tłustych plam. Można ją bezpiecznie stosować do delikatnych skór naturalnych, np. z węża, krokodyla czy jaszczurki. Podobne rezultaty osiągnąć można, nacierając skórę sokiem z cebuli.
Do natłuszczania skórzanych torebek najlepsza będzie zwykła gliceryna i stosowany już przez nasze babcie do wielu zadań specjalnych olejek rycynowy, oba środki są do kupienia w każdej aptece. Jeden bądź drugi preparat należy delikatnie wetrzeć w skórę torebki i polerować do osiągnięcia połysku za pomocą miękkiej szmatki. Do natłuszczania skór lakierowanych najlepiej wybrać oliwę z oliwek. Na rynku istnieją oczywiście profesjonalne środki do konserwacji torebek skórzanych. Szukając odpowiedniego produktu, należy sprawdzić, do jakiego typu skóry jest on przeznaczony. Preparatów dedykowanych np. dla skór licowych nie wolno stosować do konserwacji zamszu czy nubuku. Zresztą ten ostatni rodzaj skóry jest objęty szczególną ochroną. Trzeba mieć chociażby na uwadze to, że w jego przypadku właściwe dla niego środki do impregnacji mogą powodować przyciemnianie koloru. To naturalna reakcja i warto o tym wiedzieć zawczasu, aby po fakcie nie być zaskoczonym. Często stosowanym preparatem do konserwacji skórzanych torebek są pasty do butów. Należy jednak postępować z nimi dość ostrożnie, nie jest to dobry produkt dla skór lakierowanych, kolorowych czy delikatnych skór naturalnych. Skórę torebek, tak samo, jak skórę na naszym ciele, trzeba regularnie nawilżać, służą do tego wymienione wcześniej tłuste preparaty. Takie nawilżanie przeciwdziała wysychaniu, marszczeniu i łuszczeniu się skóry torebki.
Czego skórzane torebki nie lubią?
Najbardziej szkodliwy wpływ na skórzane torebki mają takie czynniki zewnętrzne, jak:
- woda – skóra torebki nigdy nie będzie w pełni wodoszczelna, dlatego tak ważna jest jej regularna pielęgnacja i impregnowanie. Jeśli przydarzy się nam przemoczenie torebki, wówczas należy ją w sposób naturalny wysuszyć. Nie wolno przyspieszać tego procesu, używając suszarki czy kaloryfera! Takie zewnętrzne źródła ciepła mogą spowodować trwałe uszkodzenia skóry – nadmierne wysuszenie, stwardnienie i utratę połysku. Mokrą torebkę trzeba natomiast całkowicie opróżnić i powiesić na drewnianym wieszaku, w ten sposób ona naturalnie i bez pośpiechu wyschnie. Po wysuszeniu warto torebkę natłuścić i zaimpregnować stosownie do rodzaju skóry;
- mróz i silne nasłonecznienie, czyli duże wahania temperatury – ochroną przed tymi czynnikami będzie systematyczna impregnacja skóry, która zwiększy jej elastyczność i miękkość oraz podwyższy parametry wodoodporności. Szczególnie narażone na skoki temperatury są torebki wykonane ze skóry lakierowanej.
Właściwe przechowywanie skórzanych torebek
Aby skórzana torebka mogła nam posłużyć przez długi czas, nie wystarczy ją właściwie impregnować i systematycznie czyścić oraz chronić przed niekorzystnymi czynnikami. W grę wchodzi także dbałość o utrzymanie jej pierwotnego kształtu, ochrona przed jego deformacją, a temu służy odpowiednie przechowywanie skórzanej galanterii. Jeśli torebka nie jest tak często używana, zaleca się, aby chować ją do właściwych jej rozmiarowi pudełek lub specjalnych worków, czyli takich, które zapewnią skórze dobrą wentylację. Warto wypchać torebkę od środka przepuszczającym powietrze papierem, nie gazetą, który średnio co 2-3 tygodnie należy wyjąć, by skóra mogła pooddychać.
Skórzana torebka to wymagający produkt – wpierw nieco czasu musimy poświęcić na wybór tego odpowiedniego modelu, potem czuwać nad jego pielęgnacją. Wiele kobiet nie wyobraża sobie bez prawdziwej skórzanej torebki swojej garderoby, zwłaszcza jeśli z racji wykonywanego zawodu często uczestniczą w oficjalnych spotkaniach. Szeroką ofertę torebek skórzanych, zarówno damskich, jak i męskich, polskich i zagranicznych producentów znaleźć można w sklepie internetowym sklep-torebki.pl. Torebki klasyczne, worki, kopertówki, listonoszki, torby miejskie czy aktówki – to jedynie część asortymentu. Sklep służy również fachowym doradztwem w zakresie doboru odpowiedniego modelu, bo torebki to dla personelu prawdziwa pasja.
Źródło zdjęć: pexels.com