Biała gorączka
Biały to kolor czystości, nadprzyrodzonych zjawisk, cnoty, niewinności i spokoju. Jest znakomitym remedium na stres, wpływa na dobre samopoczucie, przynosi wyciszenie i ukojenie. Dlatego właśnie chętnie otaczają się nim osoby dynamiczne, pełne energii, zdecydowane i odważne. Do niedawna biel nie cieszyła się szczególnym powodzeniem, ale dziś już nikt jej się nie boi. Biały kolor pasuje do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych. Białe ściany będą wspaniałym tłem dla mebli i dodatków w wyrazistych kolorach. To jednak nie wszystko! Połączenie bieli ze stonowanymi beżami może wydawać się ryzykowne, ale daje romantyczny, przytulny efekt. Biały to także element stylu skandynawskiego. W białym wnętrzu świetnie odnajdą się zarówno przedmioty nowoczesne, jak i rustykalne. Ciekawy efekt daje połączenie kolorowych ścian z białą, drewnianą podłogą i sufitem.
 

 
Różowe okulary
Różowy zwykle kojarzy nam się z walentynkowymi prezentami i romantycznymi spotkaniami. Tak naprawdę to kolor przyjaźni, empatii, wrażliwości. Pobudza do działania, pomaga cieszyć się życiem. To idealny kolor dla osób poszukujących miłości i namiętności. Nadużywany w komercyjnym natłoku produktów, kojarzył się z kiczem i raczej nie pojawiał się w domowych wnętrzach. Dziś spojrzenie na ten kolor jest zupełnie inne. Wystarczy zastosować go w odpowiedniej dawce, aby wnętrze stało się wesołe albo zdecydować się na jego przybrudzony odcień, by pokój nabrał szlachetności. Odważne, różowe ściany pasują do nowoczesnych mebli, szczególnie w połączeniu z bielą i fioletem. Jeśli takie efektowne płaszczyzny to za dużo – warto zdecydować się na różowe dodatki w różnych odcieniach,od pudrowego różu po fuksje.
 
  
 
Niebieskie migdały
Niebieski to symbol nieskończoności, tęsknoty, spokoju i wiary. Przynosi ukojenie, dodaje spokoju, ułatwia relaks, podejmowanie decyzji. Wspiera intuicję. Kojarzy się z rześkim powietrzem, błękitem wody i nieba. Kto pragnie odtworzyć w swoim domu atmosferę wakacyjnych podróży, powinien zdecydować się na błękity i lazury. Niebieski świetnie komponuje się z bielą. Biało – niebieskie wnętrze będzie wyglądało jak pocztówka z Santorini. Dla tych, którzy cały rok marzą o plaży, idealny będzie styl marynistyczny. Błękity, biele, szarości i naturalne tkaniny w niebieskie pasy to prosty przepis na to, by poczuć się jak nad morzem. Na tle niebieskich ścian dobrze wyglądają szare i ciemnobrązowe meble. Jeśli w pomieszczeniu brakuje mocnego akcentu kolorystycznego – warto zdecydować się na dodatki – świeczniki, poduszki, kapy, wazony – w odcieniach niebieskiego.
 

  
Gra w zielone
Zielony to kolor zaufania, nadziei, świeżości i młodości. Sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, wyciszeniu i odzyskaniu równowagi. Polecany osobom, które mają trudności z podejmowaniem decyzji. Kojarzy się z spokojem, ale niesie także dawkę pozytywnej energii i zwiększa optymizm. Zielone ściany ożywią każdy pokój i sprawdzą się zarówno w sypialni, jak i pokoju dziennym. Zielone dodatki przykuwają uwagę. Warto łączyć je z różami i fioletami, bo to kolory dopełniające. Wyrazista, limonkowa zieleń pasuje do nowoczesnych mebli, a jej odcienie butelkowe do romantycznych i skandynawskich aranżacji.
 

 
Czerwona planeta
Barwa pasji, ognia, ciepła. Przywodzi na myśl namiętność, żar, walkę. Przykuwa uwagę i pobudza. Pomaga osobom ospałym, wzmaga aktywność fizyczną. To także kolor marzących o sukcesie i doznaniach zmysłowych. Dodaje energii, motywuje, wprawia w dobry nastrój. Czerwone ściany we wnętrzu przypomną o cudownych wakacjach w Hiszpanii, a czerwone dodatki sprawią, że pokój wyda się nietuzinkowy i wesoły. Czerwony świetnie sprawdza się w dużych przestrzeniach, w loftach i wnętrzach typu vintage. Ciekawe wskazówki dotyczące tego stylu oferuje Westwing. Czerwieni możnaz powodzeniem używać także w nowoczesnych aranżacjach. Wystarczy czuć w sobie ten żar!
 

 
Ultrafiolet
Fioletowy to kolor magii, mistyki, zagadek, inspiracji. Jest tajemniczy, niekonwencjonalny, dostojny, intrygujący. Symbolizuje duchowość, skromność, godność. Sprzyja tym, którzy szukają zgody, spokoju, miłości. Ułatwia wejrzenie w głąb siebie i samopoznanie. Dawniej był symbolem władzy i kojarzył się z luksusem. Fiolety sprawiają, że pomieszczenia stają się niebanalne i magiczne. To idealna barwa dla artystów. Fiolet to także kolor dla tych, którym marzy się wnętrze w klimacie Prowansji. Dobrze komponuje się z bielą i szarością. Połączenie dwóch odcieni fioletu – jasnego z ciemnym sprawia, że wnętrze nabiera głębi i zdecydowanego charakteru. 
   

 
Żółty Smok
Żółty jest kolorem mocy, nauki, intelektu, życia. Optymistyczny, ciepły, radosny, słoneczny. Pobudza do działania, daje zastrzyk pozytywnej energii. Łagodzi napięcia i konflikty. Dodaje pewności siebie i sprzyja podejmowaniu decyzji, inspiruje, motywuje. Z żółtym nawet pochmurny dzień wyda się przyjemny i słoneczny. Nie wszyscy są jednak wielbicielami żółtych, kanarkowych ścian i dodatków. Dla nich idealne będą stonowane, biszkoptowe odcienie. Żółty, zwłaszcza w wersji boho, to również kolor artystów oraz ludzi ceniących swobodę i wolność twórczą. Efekt wesołego wnętrza można także osiągnąć stosując pojedyncze, żółte dodatki – jak stoliki lub wazony.
 

 
Mechaniczna pomarańcza
Pomarańczowy oznacza młodość, otwartość, pogodę myśli, władzę. Przywołuje na myśl słońce, wakacje i śródziemnomorskie pejzaże.  Motywuje do działania, poprawia samopoczucie, sprzyja otwartości i zwiększa poczucie własnej wartości.  Pomarańczowe wnętrza są wyraziste, pełne energii, witalności i mocy. Ściany w tym kolorze wywołują uśmiech i ożywiają mieszkanie. Pomarańczowe dodatki pasują do wnętrz w stylu art déco i szalonych lat sześćdziesiątych. Warto łączyć pomarańcze z bielą i morskimi odcieniami niebieskiego.
 

 
Kolory to przejaw osobowości. Potrafią kształtować nastrój i wpływać na samopoczucie. Ich odpowiedni wybór i przemyślane połączenia z pewnością zaprocentują. Każdy może „pomalować” swoją rzeczywistość. Niech nie będzie szara!
 
Artykuł powstał we współpracy z Westwing