Jak pozbyć się bólu miesiączkowego?

Zamiast szykować się na imprezę owijasz się kocem przed telewizorem? Chciałabyś iść na trening, a leżysz z termoforem? Ból miesiączkowy może skutecznie zrujnować plany. Na szczęście istnieje kilka metod, które pomogą zredukować nieprzyjemne objawy. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na różnego rodzaju bodźce. Dlatego warto wypróbować rozmaite strategie i wypracować najskuteczniejszą dla siebie.

Skąd się bierze ból w czasie miesiączki i czy jest zjawiskiem normalnym?

Początek cyklu miesiączkowego wiąże się ze złuszczaniem błony śluzowej wyściełającej wnętrze macicy. Za ten proces odpowiedzialne są prostaglandyny. Są to hormony powodujące zwężanie naczyń krwionośnych, zmiany niedokrwienne w śluzówce, oddzielanie się ,,starego” endometrium oraz skurcze mięśnia macicy. Ten proces ma na celu usunięcie błony śluzowej z jamy macicy i zastąpienie jej nową tkanką. Jest to zjawisko fizjologiczne i w pełni normalne, a jednocześnie jest źródłem dolegliwości bólowych.

Jakie leki przeciwbólowe mogę zastosować?

W pierwszej kolejności sięgnij po leki z grupy Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych (NLPZ), które są lekami z wyboru w objawowym leczeniu bólu menstruacyjnego. Wiele z nich dostępnych jest bez recepty, jak leki z deksketoprofenem, które zaczynają działać szybko lub leki z ibuprofenem. Inną substancją o działu przeciwbólowym, ale już spoza grupy NLPZ, jest  paracetamol. Możesz też kupić leki o działaniu rozkurczowym.

Jakie są domowe sposoby na bolesne miesiączkowanie?

Ciepła (nie gorąca!) kąpiel oraz termofor z podgrzaną wodą to metody, które można łatwo i bezpiecznie zastosować w domu. Mają działanie rozluźniające, dzięki czemu redukują ból i napięcie. Z pewnością odpoczynek wpłynie pozytywnie na samopoczucie. W pierwszych dniach miesiączki, kiedy dolegliwości są najsilniejsze zrezygnuj z ciężkich prac domowych. Aby czuć się dobrze, staraj się wypijać 2 litry wody dziennie i zdrowo się odżywiać.

Czy wysiłek fizyczny może być pomocny?

Zdecydowanie tak. Wybierz lekkie ćwiczenia, które sprawią Ci przyjemność np. spacer, nordic walking czy przejażdżka na rowerze. Endorfiny pozytywnie wpłyną na Twoje samopoczucie, a umiarkowana aktywność fizyczna zadziała rozluźniająco. Podczas okresu możesz też śmiało korzystać z basenu.

Czy współżycie w czasie miesiączki jest bezpieczne?

Nie ma przeciwwskazań medycznych do współżycia podczas okresu. To, o czym trzeba pamiętać to fakt, że w ,,te dni” jest większe ryzyko infekcji,
z uwagi na to że złuszczona błona śluzowa jest dobrą pożywką dla bakterii. Jeżeli jednak zadbasz o higienę, nic złego nie powinno się wydarzyć. Co ciekawe, część źródeł podaje, że współżycie może być lekarstwem na ból miesiączkowy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że podczas miesiączki możliwe jest zajście w ciążę. Jeżeli nie planujesz potomstwa, nie zapominaj o antykoncepcji