Jak przygotować się na USG jamy brzusznej?

Problemy typu przewlekłe biegunki, nawracające zatwardzenia, silne bóle brzucha bez wyraźnej przyczyny czy nagła utrata wagi – warto jak najszybciej zdiagnozować. W tym celu dobrze jest poprosić lekarza o skierowanie na USG jamy brzusznej lub zgłosić się na nie samemu. Podpowiadamy, w jaki sposób przygotować się do tego badania.

USG jamy brzusznej – informacje ogólne

Badanie USG jamy brzusznej jest całkowicie bezbolesne, ale co najważniejsze – nie zagraża naszemu zdrowiu, gdyż nie jesteśmy narażeni na promieniowanie rentgenowskie. Zatem możemy je wykonywać dowolną ilość razy w ciągu roku. Z tej samej przyczyny mogą mu się też poddawać zarówno kobiety w ciąży, jak i dzieci czy seniorzy.

Metoda ta pomaga ocenić nie tylko strukturę organów wewnętrznych, ale także aorty brzusznej. Wtedy mówimy o badaniu Dopplerowskim.

Ultrasonografia brzucha – wskazania do badania

Badanie USG jamy brzusznej wykonuje się w celu oceny struktury (wyglądu) następujących organów:

  • nerek;
  • wątroby;
  • pęcherzyka żółciowego;
  • trzustki;
  • śledziony;
  • aorty brzusznej oraz pozostałych naczyń umiejscowionych w jamie brzusznej.

Badanie to zlecane jest w przypadku, gdy pacjent zgłasza częste bóle brzucha lub cierpi na wzdęcia. USG wykonuje się także w przypadku stwierdzenia zaburzeń pracy wątroby. Na badanie można zostać też wysłanym, jeśli w trakcie badania palpacyjnego lekarz wyczuje jakąś zmianę bądź powiększenie któregoś z narządów.

Wskazaniami do wykonania USG brzucha może być też podejrzenie:

  • obecność kamieni w pęcherzyku żółciowym lub nerkach;
  • tętniaka aorty.

Na badanie można też zostać skierowanym w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego, wodonercza lub powiększenia śledziony.

USG brzucha – przygotowanie do badania

Badanie USG jamy brzusznej pozwala na dokładną ocenę szeregu organów, w tym nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony, aorty brzusznej oraz pozostałych naczyń znajdujących się w jamie brzusznej. Aby obraz został właściwie odczytany, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Najlepiej tego dnia założyć jak najluźniejsze, wygodne i niekrępujące ruchów ubranie. Jeśli w pępku widnieje kolczyk, dobrze jest zdjąć go na czas badania. Poza tym zaleca się również, aby pacjent:

  • przynajmniej 6 godzin przed badanie nic nie jadał lub jeśli to możliwe udał się na badanie na czczo;
  • w dniu badania nie sięgał po alkohol, gumę do żucia, papierosy, kawę.

Osoby, które cierpią na wzdęcia powinny na dwa dni przed USG jamy brzusznej, przejść na lekkostrawną dietę. Zaleca się, by w przeddzień badania przyjęły leki wspomagające usunięcie gazów, takie jak:

  • Simetigast Forte – w dawkach: 1 kapsułka wieczorem i 1 kapsułka rano w dniu badania

lub

  • Espumisan – w dawkach: 3 x dziennie po 3 do 4 kapsułek.

Jeśli osoba udająca się na badanie przyjmuje na stałe leki – może je przyjąć, ale najpóźniej na godzinę przed badaniem; musi też pamiętać, by popić je wodą niegazowaną.

Dodatkowo w przypadku, gdy USG ma ocenić stan wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony oraz trzustki, pacjent powinien na dzień poprzedzający badanie zastosować dietę niskotłuszczową. Lekarz może też zalecić nieprzyjmowanie żadnych pokarmów przez 8 do 12 godzin przed badaniem.

Jeśli wykonywane będzie USG nerek, wówczas pacjent musi wypić od 4 do 6 szklanek wody na godzinę przed badaniem. Może też zostać poproszony o niejedzenie przez 8 do 12 godzin. Zgłaszając się na badanie należy także przynieść ze sobą:

  • skierowanie – o ile takie zostało wystawione;
  • poprzednie wyniki wraz z opisami;
  • dokumentację medyczną – jeśli byliśmy na przykład w szpitalu;
  • dowód osobisty.

W przypadku osób niepełnoletnich, należy zabrać też aktualną książeczkę zdrowia.

Jeśli czujemy, że z naszym brzuchem, nerkami czy wątrobą dzieje się coś niedobrego, powinniśmy jak najszybciej reagować. Aby upewnić się co nam dolega, warto wybrać dobre i sprawdzone metody diagnostyczne, wśród których na pierwszym miejscu wymienia się USG jamy brzusznej. Ze względu na fakt, że jest ono nieinwazyjne, o jego wykonaniu możemy sami zadecydować, udając się do dobrego i sprawdzonego gabinetu.