Co robi kobieta w czasie wolnym? Gra w gry w internecie lub na konsoli!?

Portale społecznościowe, gra w internecie czy na konsoli to powszechnie uważana rozrywka męską. Nic bardziej mylnego, gdyż najnowsze badania mówią, że kobiety częściej korzystają z udogodnień portali społecznościowych. Według danych serwisu socialbakers, kobiety stanowią 54% użytkowników Facebooka.

Płeć piękna spędza też chętnie swój wolny czas w wirtualnym świecie gier. Skąd wziął się stereotyp grającego mężczyzny? Może stąd, że wiele gier jest skierowanych szczególnie do mężczyzn. Gry oparte o tematykę sportów, np. piłka nożna i gra FIFA – głównym ich adresatem są mężczyźni. Dzieje się to za sprawą kolejnego stereotypu: Wydarzenie sportowe, mecze i rozgrywki są częściej śledzone przez mężczyzn, niż kobiety. Rzeczywistość pokazuje, że nie do końca jest to zgodne z prawdą. Ja mogę podać kilka przykładów par, wśród moich znajomych, w których to kobieta jest entuzjastą śledzenia rywalizacji sportowej w telewizji.

Jakie plusy wynikają z gry?

Gry w internecie i komputerowe, jak wszystko, mają zalety i wady. Do cech pozytywnych gier zdecydowanie można zaliczyć dobry wpływ na refleks, sprawność motoryczną oraz koordynację wzrokowo-manualną. Gry uczą nas podejmowanie szybkich, samodzielnych decyzji oraz ponoszenia konsekwencji za te decyzje. Poza tym usprawniają logiczne myślenie i pokazują nam, że jeżeli będziemy konsekwentni, to dojdziemy do celu. Budowanie wyobraźni i umiejętności postrzegania jest szczególnie istotne dla okresu rozwoju, gry przygodowe, pomagają w ich kształtowaniu oraz uczą szukania wskazówek. Gry grupowe, z których można korzystać dzięki połączeniu internetowemu, pokazują, jak istotna jest współpraca, czy też uczą rywalizacji.

Statystyki dowodzą, że gry, jako zajęcie typowo męskie to stereotyp

Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, w latach 2006 – 2016 udział kobiet, które grają w gry komputerowe i video, sukcesywnie wzrastał. W 2006 roku stosunek ten wynosił 62% do 38% i wskazywał wyraźną przewagę mężczyzn. Jednak w roku 2014 kobiety odwiedzające regularnie wirtualny świat gier stanowiły już 48%. Gry to już nie tylko „sprawa męska”.

Inne badanie, opublikowane przez magazyn naukowy „Nature” donosi, że wyższy poziom testosteronu utrudni odniesienie sukcesu w grze w pokera. To zaskakujące, gdyż to mężczyźni zazwyczaj odwiedzają kasyno. Próbę do tego badania stanowiła grupa 20 kobiet, w wieku między 19 a 26 lat. Przeprowadzono dwie sesje porównawcze: w pierwszej paniom podano testosteron, a w drugiej placebo, czyli dawkę obojętną. Okazało się, że wstrzyknięcie testosteronu spowodowało, że gracze byli bardziej skłonni do blefu z niczym i byli sprawdzani przez przeciwników, którzy mieli słabe układy. Testosteron nakłaniał kobiety, biorące udział w badaniu do stosowania mniej profitowej strategii gry. Eksperyment pokazał, że wyższy poziom testosteronu powoduje, że podczas gry w pokera, chcemy wszystko „sprawdzać”. Chcemy udowodnić wszystkim i sobie, że jesteśmy w stanie wyczuć blef przeciwnika. Efekt jest taki, że łatwo jest rozpracować naszą strategię i przegrywamy.

Czy to oznacza, że kobiety będą wygrywały wszelkie gry i turnieje? Niekoniecznie, ale zdecydowanie skłania do zastanowienia się nad prawdziwością pewnych utartych stwierdzeń. Czy przypadkiem nie są one kreowane bezpodstawnie? „Kobiety są bardziej wygadane i mają predyspozycje do nauk humanistycznych oraz posiadają lepszą od panów sprawność manualną. Mężczyźni mają umysły ścisłe i mają lepszą orientację przestrzenną”.

Te schematy usiłują także wpędzić w określone role społeczne, odmienne dla kobiet i mężczyzn. Może we współczesnym świecie powinniśmy odejść od tego stereotypowego podejścia i uszanować odmienność i cechy indywidualne każdej jednostki. Według mnie może to przynieść jedynie korzyści i w pełni skorzystać z potencjału ludzkości.