Z biegunką do czynienia miał chyba każdy, jednak nie każdy wie, czym była ona spowodowana oraz jakie może nieść konsekwencje. Sprawdź, czym tak naprawdę jest biegunka i jak postępować, gdy już nas dopadnie.
Co wywołuje biegunkę?
Przyczyn biegunki może być wiele: od zakażenia lub zatrucia pokarmowego, poprzez nadmierny stres i niewłaściwą dietę, po choroby jelit, a nawet raka! Powodem są także zmiany w mikroflorze jelitowej, do których dochodzi np. w czasie antybiotykoterapii lub podczas zażywania leków przeciw zgadze (zobojętniają pH w żołądku).
Ta nieprzyjemna dolegliwość może nas dopaść także w podróży, zwłaszcza do egzotycznych krajów, gdzie jemy nieznane naszemu układowi trawiennemu potrawy i przyprawy – dostarczając przy okazji dotąd nie poznane bakterie.
Jakie są skutki biegunki?
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że biegunka jest mechanizmem obronnym naszego organizmu (jednym z najskuteczniejszych), dzięki któremu pozbywamy się substancji szkodliwych. Niestety, równocześnie tracimy także niezbędne do życia sole i minerały oraz bardzo dużą ilość płynów.
Jeżeli biegunka trwa zbyt długo, może doprowadzić nawet do odwodnienia organizmu – co jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci, osób starszych czy kobiet w ciąży.
Co robić, gdy dopadnie nas biegunka?
Podstawą w postępowaniu w przypadku biegunki jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Warto postawić nie tylko na wodę, ale również na herbaty ziołowe (działające łagodząco na układ trawienny) oraz na napoje zawierające elektrolity, np. Orsalit.
Dieta podczas biegunki powinna być oparta na bulionach i rosołach, które również pomogą w uzupełnieniu soli i minerałów. Nie jemy wtedy żadnych tłustych i ciężkostrawnych dań, nie pijemy soków owocowych. Ponadto zaleca się unikać niektórych potraw: produktów mlecznych, pełnoziarnistych makaronów i pieczywa, płatków owsianych i kukurydzianych, otrębów, ziemniaków, jabłek, brzoskwiń, śliwek i gruszek.
Jeżeli biegunka utrzymuje się dłużej niż dwa dni (a zwłaszcza jeśli występuje wraz z wysoką temperaturą i/lub silnymi skurczami żołądka), należy udać się do lekarza.