Wapń to pierwiastek, który odpowiada za prawidłowy przebieg wielu procesów w organizmie. Należy do ważnych elektrolitów, czyli substancji które uczestniczą w przesyłaniu impulsów elektrycznych w ciele, a także wspiera układ kostny i mięśniowy.
Poziom wapnia warto uzupełniać w każdej sytuacji, gdy istnieje ryzyko poziom elektrolitów i minerałów w organizmie zmienił się. Właściwy poziom wapnia jest bardzo ważny dla zdrowia całego organizmu, dlatego dobrze jest znać składniki, które są dobrym źródłem tego pierwiastka, na przykład: wodę mineralną, elektrolity bez recepty, soję oraz mak czy sezam.
Źródła wapnia dla sportowca
Jeśli zwiększone zapotrzebowanie na elektrolity i wapń wynika z częstego uprawiania sportu i związanego z nim nieprawidłowego nawodnienia, warto dowiedzieć się, co pić podczas treningu. W trakcie aktywności sportowej organizm wraz z potem wydala także elektrolity i minerały takie, jak wapń, potas i magnez. Dlatego wśród sportowców tak popularne są wszelkie elektrolity bez recepty, napoje izotoniczne oraz tabletki musujące do rozpuszczania w wodzie bogate w elektrolity i minerały. Pamiętaj, aby w dzień treningowy dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, a podczas samych ćwiczeń stosuj też elektrolity uzupełniające.
Źródła wapnia w diecie wegańskiej i bez laktozy
Podczas stosowania diety odchudzającej albo wegańskiej odrzuca się składniki pokarmowe, które są najlepiej przyswajalnym źródłem wapnia. Należą do nich wszelkie produkty mleczne, jak samo mleko, ale też jogurty, kefiry, sery i maślanki. Czym je zastąpić?
Oto kilka produktów, które zawierają spore ilości wapnia i mogą stanowić jego źródło w codziennej diecie:
- Woda mineralna o wysokiej zawartości minerałów, elektrolity bez recepty
- Pestki, nasiona: sezam, mak, nasiona chia
- Mleko sojowe lub inne roślinne wzbogacane wapniem
- Orzechy: migdały, orzechy laskowe, pistacje
- Rośliny strączkowe: soja gotowana, fasola biała
- Rabarbar
- Świeże zioła i przyprawy: pokrzywa, Liście mniszka lekarskiego, koperek
- Tofu
- Zielone warzywa liściaste: boćwina, rukiew wodna, kapusta pak choi, szpinak, jarmuż i natka pietruszki
Jak uzupełniać wapń w codziennej diecie?
Codzienna dieta powinna być przede wszystkim urozmaicona i bogata w składniki odżywcze. Jeśli nie jesteś na diecie wegańskiej i nie ogranicza cię nietolerancja laktozy, możesz korzystać z nabiału jako głównego źródła łatwo przyswajalnego wapnia. Pamiętaj też, że prawidłowe wchłanianie wapnia jest związane z odpowiednim poziomem witaminy D, dlatego warto dbać o odpowiednią ekspozycję skóry na promieniowanie słoneczne. Prawidłowej zawartości wapnia w organizmie sprzyja także odpowiednie nawodnienie. Pij co najmniej 8-10 szklanek wody dziennie. Unikaj kawy, alkoholu i mocnej herbaty. Zastąp je naparami ziołowymi, wodą mineralną oraz sokami owocowymi i warzywnymi bez dodatku cukru.