Buty wykonane ze skóry naturalnej to obowiązkowa pozycja w niejednej garderobie. Skórzane obuwie zachwyca wyglądem, dodaje szlachetności całej stylizacji, ale też jedna para butów może służyć przez długie lata. Choć skóra naturalna jest bardzo trwałym materiałem, to wymaga odpowiedniej pielęgnacji i wyjątkowej troski w użytkowaniu. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat i mieć świadomość, w jaki sposób powinna wyglądać konserwacja obuwia w zależności od rodzaju skór.
Ogólnie o pielęgnacji skóry naturalnej
Pielęgnacja skóry naturalnej powinna odbywać się regularnie – przynajmniej raz na 3 miesiące lub maksymalnie raz na pół roku, ale częstotliwość zależy od rodzaju skór oraz przeznaczenia wyrobów skórzany. Przedmioty, które są stale używane, np. buty, powinny być częściej konserwowane. Warto też dodatkowo impregnować obuwie, czyli przygotować je przed zimą, wyjściem na deszcz albo mocne słońce. Dzięki temu powierzchnia butów będzie wodoodporna i stanie się bardziej wytrzymała na wysuszanie oraz pękanie w konsekwencji intensywnego promieniowania słonecznego.
Poza impregnacją obuwia ze skóry naturalnej, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które dotyczą odświeżania, oczyszczania i natłuszczania. Wszystkie można realizować samodzielnie, w domu, a do wykonywania niektórych czynności wystarczy użycie ogólnodostępnych środków. Warto też poznać kilka przydatnych reguł, dzięki którym skórzane buty nie ulegną zniszczeniu wskutek nieumiejętnie przeprowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych:
- skóra nie może być przemoczona, dlatego używając wody do czyszczenia wystarczy jej odrobina;
- skórzaną powierzchnie łatwo zarysować, dlatego do pielęgnacji obuwia należy używać szmatek wykonanych z miękkich tkanin;
- skóry nie należy intensywnie suszyć gorącym powietrzem – najlepszą metodą jest pozostawienie obuwia, aż wyschnie naturalnie, w pokojowej temperaturze;
- terpentyna jest doskonałym środkiem do pozbywania się tłustych plam ze skórzanych powierzchni;
- biała, czysta gumka do ścierania dobrze sprawdzi się podczas czyszczenia skóry w jasnym kolorze;
- natłuszczanie powierzchni skórzanych butów uchroni materiał przed wnikaniem do niego różnorodnych zanieczyszczeń;
- natłuszczać należy buty skórzane, które wcześniej zostały wyczyszczone i osuszone;
- przed rozpoczęciem zabiegów pielęgnacyjnych należy zapoznać się z informacjami na temat danego obuwia i rodzaju skóry, aby właściwie dobrać metody konserwacji.
Rodzaje skór i metody ich konserwacji
Do najpopularniejszych rodzajów skór naturalnych, które są wykorzystywane w produkcji obuwia, należą: nubuk i pokrewny mu zamsz, skóra licowa oraz lakierowana. Każda z nich wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwolą zachować butom doskonały wygląd przez długi czas. Ciekawą kolekcję butów z tego rodzaju skór oferuje polska firma Błażej, która specjalizuje się w produkcji obuwia ze szlachetnych i naturalnych materiałów. Znaleźć je można na stronie: http://aligoo.pl/producent/blazej.
Nubuk i zamsz to skóry naturalne o zbliżonym wyglądzie, dlatego też wymagają podobnej pielęgnacji. Ważne jest to, aby nie przemoczyć takich butów oraz nie stosować past i kremów, które są przeznaczone do skóry licowej i lakierowanej. Dobrym rozwiązaniem jest używanie specjalnych bloków z gumy do czyszczenia szorstkich skór. Należy też mieć świadomość, że zamsz i nubuk absorbują wilgoć oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia, dlatego na powierzchni butów często powstają nieefektowne plamy, a w skrajnych przypadkach nawet pleśń. Aby temu zapobiec, należy regularnie impregnować obuwie przy użyciu specjalnych preparatów dostępnych w sklepach, ale do usuwania pleśni doskonale nadaje się również wazelina. W przypadku zamszu i nubuku duże znaczenie ma również szczotkowanie ich powierzchni za pomocą specjalnych szczotek, delikatnie i zgodnie z kierunkiem ułożenie włosia.
Zabrudzoną skórę licową można myć szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem mydła. Po myciu buty należy wytrzeć do sucha. Natomiast do impregnacji najlepiej używać specjalnych bezbarwnych tłuszczy ochronnych, które zabezpieczają obuwie przed wilgocią. Impregnować można je również przy użyciu domowych specyfików i mieszanek na bazie olejku z lanoliny. Skórę lakierowaną należy pielęgnować podobnie jak licową, ale do jej impregnacji przeznaczone są specjalne kremy i pasty na bazie wosku pszczelego, które oprócz zapewnienia skórze właściwości wodoodpornych dodatkowo nabłyszczają jej powierzchnię.