Środki przeciw komarom i domowe sposoby na komary

Ukąszenia komarów prowadzą do powstania swędzących zmian skórnych o barwie od lekko różowej do intensywnie czerwonej, którym towarzyszy obrzęk o różnym stopniu nasilenia. Zdecydowanie najbardziej uciążliwym z wymienionych objawów jest świąd skóry, który skłania nas do ciągłego drapania, co z kolei może prowadzić do powstania ran (czasami, zwłaszcza u dzieci, mogą mieć one spore rozmiary), a z czasem w efekcie ich gojenia się do pojawienia się blizn.
 
Ze względu na to, że objawy towarzyszące ukąszeniom są dla nas nieprzyjemne i męczące, ciągle poszukujemy skutecznych sposobów na komary, sięgając zarówno po farmakologię, jak i po domowe sposoby na komary.
 
Uczulenie na komary
 
Nie u wszystkich osób reakcja organizmu na ukąszenie przez komara wygląda w ten sam sposób. W zdecydowanej większości przypadków po ugryzieniu pojawia się niewielka, swędząca zmiana skórna, która po niezbyt długim czasie samoistnie ustępuje.
 
U pewnego jednak, niewielkiego odsetka pacjentów stwierdza się uczulenie na komary. Od zwykłej reakcji po ugryzieniu różni się ono zdecydowanie większym nasileniem zmian skórnych, a także pojawieniem się towarzyszących im objawów ogólnoustrojowych takich jak gorączka, osłabienie i duszność. Mogą wystąpić także nudności, wymioty, zawroty głowy czy katar i łzawienie oczu. W bardzo rzadkich przypadkach możliwe jest wystąpienie nawet wstrząsu anafilaktycznego. W sytuacji takich objawów warto skonsultować się z lekarzem będącym specjalistą w zakresie alergologii.
 
W leczeniu stosuje się leki antyhistaminowe, można przyjmować także preparaty wapna. Nie można zapominać jednak o tym, że najważniejszym i najskuteczniejszym działaniem, tak jak w przypadku każdej innej alergii, jest unikanie kontaktu z alergenem – w tym przypadku z komarami.
 
Domowe sposoby na komary, czyli jak się chronić w sposób naturalny?

 
Ochrona przed komarami nie jest łatwa, aczkolwiek znanych jest wiele metod pozwalających na obronę przed nimi w sposób naturalny. Podstawowym sposobem chronienia się jest właściwy ubiór – należy jak najdokładniej zakryć wszelkie części ciała narażone na pokąsanie, czyli założyć długie spodnie, bluzę z długim rękawem oraz pełne buty.
 
Sposobem cechującym się dużą skutecznością jest także dym, na przykład taki z ogniska, ale też z grilla – co prawda przebywanie w nim nie jest zbyt przyjemne i komfortowe i zwykle tego unikamy, ale jest to skuteczna forma ochrony.
 
Kolejny domowy sposób na komary to cebula – jak już wspomniano wcześniej skutecznie łagodzi ona dolegliwości związane z samym ukąszeniem, ale to nie jedyne jej zastosowanie. Plastry cebuli położone na parapecie okiennym skutecznie odstraszają komary. Istotnym minusem tego sposobu jest silny zapach, jaki cebula wydziela. 
 
Inna metoda na komary to czarny bez. Kwiaty oraz liście tej rośliny mają charakterystyczny, ale niezbyt mocny zapach (przez wiele osób niewyczuwalny), powieszone bezpośrednio nad łóżkiem lub w oknach, zapobiegają dostawaniu się tych owadów do pomieszczeń, w których przebywamy, a tym samym gwarantują nam spokojną, pozbawioną odgłosów komarów noc.
 
Co na komary? Plastry, żele, spraye…idealny środek na komary
 
W aptekach, ale coraz częściej także na stacjach benzynowych i w różnego rodzaju sklepach, dostępnych jest bardzo wiele preparatów na komary. Rodzaj wybranego środka zależy wyłącznie od naszych preferencji – kupić możemy spraye, kremy, żele, plastry oraz tabletki.
 
Idealny preparat na komary to taki, który odstrasza je od nas, zapobiegając ugryzieniom, ma przyjemny zapach, jest łatwy do użycia, wydajny w stosowaniu, a także dba o naszą skórę.
Najlepszy środek na komary według większości kupujących to spraye. Wybieramy je głównie z względu na prostotę użycia oraz przyjemny zapach. Niewątpliwym minusem tej formy preparatu jest nieekonomiczność – zwykle szybko się kończą, a cena bywa wysoka, a także to, że po zastosowaniu niektórych z nich skóra jest sucha i swędzi.
 
Inny często polecany środek na komary to żele – cenimy sobie prostotę ich użycia, zapach oraz możliwość zastosowania na małe partie ciała. Zdecydowanym plusem jest też to, że część z nich posiada w swoim składzie substancje o działaniu nawilżającym skórę. To, co nam w nich przeszkadza to zdecydowanie konieczność umycia rąk po zastosowaniu, a także to, że podobnie jak kremy, nie zawsze szybko się wchłaniają, czasami pozostawiają tłuste ślady na skórze.

Na rynku dostępne są również plastry na komary, które ostatnio zyskują na popularności. Zawierają one głównie substancje naturalne, na przykład olejek lawendowy. Przyklejone w w pobliżu miejsc szczególnie narażonych na ukąszenie (można je przykleić na skórze, ubraniach) odstraszają komary. Nie należy jednak zapominać o możliwości wystąpienia reakcji alergicznej po ich zastosowaniu, a każde niepożądane działanie należy skonsultować z lekarzem.

U osób dorosłych istnieje duża dowolność co do wyboru preparatu, natomiast wybór środka na komary dla dzieci nie jest już taki prosty, a jeszcze trudniej wybrać odpowiedni preparat na komary dla niemowląt. Sytuacja ta wynika z tego, że skóra dzieci, na którą to aplikujemy środki o działaniu odstraszającym owady, jest szczególnie wrażliwa i wykazuje dużą skłonność do pojawiania się reakcji o charakterze alergicznym. Na komary dla niemowląt i dzieci powinniśmy zawsze wybierać preparaty pochodzenia naturalnego, gdyż w ich przypadku istnieje najmniejsze ryzyko działań niepożądanych. Z aptecznych środków powinniśmy wybierać te, na których producent zaznaczył, że są odpowiednie dla najmłodszych i posiadają odpowiedni atest. Zawsze warto skorzystać z porady farmaceuty.
 
Skuteczne preparaty na komary znajdziesz na http://wylecz.to/pl/serwis/leki/preparaty-na-komary.html