Szczoteczki do zebów – jaką wybrać?

Szczoteczka do zębów jest takim przedmiotem codziennego użytku, który należy regularnie wymieniać. Nie jest ona bowiem wieczna i zużywa się dość szybko. Specjaliści zalecają, by ją wymieniać co 2, 3 miesiące lub po wyleczeniu każdej infekcji zapalnej jamy ustnej.

Zasadniczo decydując się na zakup szczoteczki do zębów powinniśmy wiedzieć, iż pośród dostępnych na rynku rozwiązań wyróżnić możemy następujące ich rodzaje:

  • szczoteczki manualne

Budowa takiej szczoteczki jest stosunkowo prosta. Składa się z główki z włóknami, szyjki i rączki. Wielkość główki powinna być dobrana do wieku osoby, a twardość i grubość włókien – do indywidualnych potrzeb i stanu uzębienia. Szczoteczki manualne dzieli się ponadto na pęczkowe i wielopęczkowe w zależności od ilości i wielkości pęczków włosia.

  • szczoteczki specjalistyczne

W ramach tej kategorii wyróżniamy szczoteczki międzyzębowe, ortodontyczne, pooperacyjne oraz do implantów. Każda z nich ma inne przeznaczenie, posiadając specyficzne właściwości.

  • szczoteczki elektryczne

Ten rodzaj szczoteczek posiada wbudowane baterie i silniczek. Dzięki temu główka szczoteczki wykonuje ruchy pulsacyjne, rotacyjne i oscylacyjne z bardzo wysoką częstotliwością. Są one dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z dziąsłami. 

  • szczoteczki soniczne

W tym rozwiązaniu główka szczoteczki wprawiona w ruch pulsacyjny emituje ultradźwięki, które rozbijają płytkę nazębną oraz usuwają bakterie. Zatem sam proces czyszczenia to nie tylko mechaniczne ścieranie osadu, lecz także poprzez użycie niesłyszalnych dla ucha dźwięków o wysokiej częstotliwości. Rozwiązanie polecane dla osób z ograniczonymi możliwościami manualnymi.

Właściwy wybór zależy zatem od osobistych preferencji. Ciekawą alternatywą jest na tym polu Curaprox CS 5460. Jest to produkt z gatunku szczoteczek manualnych, wyróżniający się jednak niespotykaną ilością włosia (5460 szt.) nie wytwarzanego z nylonu, kompaktowym rozmiarem główki i ośmiokątną rączką, ułatwiającą czyszczenie i odpowiednie jej ułożenie.