Problem utraty włosów jest dość powszechny. Łysienie spowodowane jest takimi czynnikami jak starzenie się organizmu, problemy hormonalne, ma także podłoże genetyczne.
Kłopoty z łysieniem nie są tylko domeną mężczyzn, również wiele kobiet zmaga się z tą przypadłością. Jedni traktują łysienie jako rzecz naturalną, inni nie godzą się na taki stan rzeczy i pomocy szukają u lekarzy.
Transplantacja, zwana także przeszczepem włosów, to zabieg chirurgiczny mający na celu uzupełnienie włosów w tych obszarach gdzie nastąpiło wyłysienie, bądź włosy uległy znacznemu wyłysieniu.
Zanim dojdzie do wszczepienia unitów (pojedynczych jednostek włosa) w miejsce docelowe, dokonuje się ich pobrania. Miejscami biorczymi mogą być:
- potylica
- bok głowy
- owłosiona część ciała
W trakcie zabiegu transplantacji lekarz wykonuje na skórze głowy pacjenta (w miejscach wszczepu) mikronacięć, po czym umieszcza w nich pobrane wcześniej jednostki cebulowe.
Przeszczepione mieszki włosowe rozpoczynają produkcję włosów. Po okresie 2 – 3 miesięcy osiągają one standardowy wzrost. Zakola zostają zredukowane, wszelkie przerzedzenia ulegają zmniejszeniu, co jednak najważniejsze – pacjent może cieszyć się włosami o naturalnym kolorze oraz strukturze.
Ważne! Pobrane włosy z jednego miejsca i przeszczepione w inne miejsce są traktowane przez organizm jako „własna” tkanka. Zaimplantowane włosy zachowują swój charakter, kształt, kolor, grubość, kontrast, jak i prezentują taki sam wzrost jak w miejscu skąd zostały pobrane.
Na dużą żywotność przeszczepionych włosów ma wpływ bogate ukrwienie skóry głowy. Dzięki narzędziom chirurgicznym nowych technologii oraz urządzeń jakie stosuje się podczas zabiegu – pobieranie do transplantacji mieszków włosowych jest procesem niezmiernie precyzyjnym. Ograniczona do minimum okolomieszkowa tkanka tłuszczowa umożliwia bardzo bliskie implantowanie transferów, co wpływa korzystnie na ostateczny wynik estetyczny.
Przeszczepy włosów wykonywane są ponadto z powodu łysienia:
- pourazowego
- po oparzeniach
- po napromieniowaniu
- spowodowanego stanami zapalnymi skóry głowy (po ich wyleczeniu)
Transplantacja włosów nie ogranicza się tylko i wyłącznie do obszaru głowy. Metodą tą uzupełnia się również ubytki:
- w okolicach brwi, rzęs, wąsów, brody
- w okolicy łonowej
W tym także rekonstrukcja owłosienia klatki piersiowej
Transplantacja brwi jest od pewnego czasu hitem w chirurgii plastycznej. Wszystko za sprawą lansowanej mody na grube brwi. Niestety nie każda kobieta otrzymała takie brwi od Natury. Wiele pań ma brwi rzadkie. Ponadto wiele kobiet traci brwi na skutek m.in.
- choroby tarczycy
- łysienia plackowatego
- oparzenia
- infekcji
Do przeszczepu pobiera się włosy z tyłu głowy. Procedura zabiegu jest podobna jak w przypadku przeszczepiania włosów na głowie.
Najistotniejszą rzeczą przy zabiegu transplantacji brwi jest jak najbardziej możliwie zachowanie naturalności kierunku wzrostu włosów (pojedyncze cebulki włosów wszczepia się w odpowiednim kierunku w łuk brwiowy).
Poruszając temat przeszczepu włosów brwi, nie można pominąć również tematu przeszczepu włosów do rzęs. Zabieg polecany jest zarówno kobietom jak i mężczyznom, którzy utracili swoje własne brwi na skutek (m.in. urazów, oparzeń, blizn powiek). W tym przypadku mieszki włosowe pobierane są również z tyłu głowy.
Popularny stał się zabieg przeszczepiania włosów na brodzie. Według informacji międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego placówki medyczne, które wykonują przeszczepy włosów – w ciągu ostatnich dwóch lat liczba przeszczepów bród wzrosła na świecie dwukrotnie.
Przeszczepy bród to prawie 4% wszystkich zabiegów związanych z rekonstrukcją włosów.
Transplantacja włosów daje wiele możliwości. W sytuacji, gdy wypadanie włosów nie może być zahamowane żadną metodą – przeszczep włosów jest najpewniejszym oraz najtrwalszym sposobem na zachowanie bujnej czupryny. Za jego pomocą można odbudować również ubytki w innych częściach ciała (brwi, rzęsy, broda). Zabieg pozostawia jedynie niewielki blizenki, które szybko się goją i są niewidoczne dla oka.