Oprócz orgazmów typowych tylko dla kobiet są jeszcze te… które może przeżyć mężczyzna i kobieta. Orgazm u kobiet jest zjawiskiem wyuczonym i najczęściej rozwija się w przeciągu do dwu lat od rozpoczęcia współżycia seksualnego, choć niemal 18% nigdy go prze przeżyła. U mężczyzn zjawisko to nie zachodzi bo jest to niemal fizjologiczny odruch, który w ponad 90% przypadków polega na pobudzaniu członka. Choć istnieje cała gama orgazmów typowych wyłącznie dla kobiet, lub szczególnie z kobietami kojarzonych (np. pochwowy, udawany, wielokrotny) oprócz tego jest pewna grupa, które mogą przeżywać oboje. Oto one:

 

Orgazm analny, jako że okolice odbytu są niezwykle wrażliwe, silnie unerwione i znajdują się tam zakończenia takich narządów jak prostata (u mężczyzn) czy końcówki pochwy (u kobiet) stymulacja tych okolic jeśli partnerzy akceptują takie formy pobudzania może doprowadzać do orgazmu.

 

Orgazm bolesny, forma chorobowa orgazmu połączonego z odczuwaniem bólu ograniczonego do miejsc genitalnych lub miednicy. Występuje u kobiet, jako skutek np. zmian pozapalnych, pooperacyjnych lub poporodowych bądź po przerwaniu ciąży, założeniu wkładki wewnątrzmacicznej, lub w okresie przekwitania, u mężczyzn wynika z zaburzeń prostaty, zmian w cewce. W wyjątkowych przypadkach może mieć tło psychogenne.

 

Orgazm farmakologiczny, polega na pojawianiu się orgazmu nie w wyniku stymulacji przez partnera (pieszczoty, stosunek) ale na skutek działania rozmaitych środków pobudzających, takich jak narkotyki czy alkohol bez towarzyszącej im stymulacji seksualnej.

 

Orgazm równoczesny, osiągany jednocześnie przez oboje partnerów w tym samym czasie np. przez pobudzanie przez pozycję 69. W latach 50/60, dążenie do niego było tak popularne, że niektóre pary nie mogąc osiągnąć orgazmu równoczesnego, rezygnowało ze zbliżeń w przekonaniu, że tylko taka forma satysfakcji jest prawidłowa. Dążenie do takiego szczytowania jest o tyle niebezpieczne, że wielu partnerzy choć odczuwają go niezwykle intensywnie, nie zwracają jednocześnie uwagi na to, co dzieje się z partnerem.

 

Orgazm warg, dość rzadko osiągniecie orgazmu jest możliwe podczas oralnych kontaktów ograniczonych do twarzy (pocałnków) szczególnie warg. U mężczyzn należałoby traktować go jako formę wytrysku zbyt wczesnego.

 

Orgazm wyobrażeniowy, bezstosunkowy – wywołany nie w wyniku stymulacji fizycznej ale na podstawie wizualizacji, wyobrażeń i fantazji. Choć doznania, do jakich dochodzi podczas takiego orgazmu są identyczne jak przy orgazmie wywołanym stymulacją ciała tylko pewna grupa ludzi jest do niego zdolna.

 

Orgazm nocny, również orgazm bezstosunkowy bowiem dochodzi do niego w trakcie snu. Jest zjawiskiem normalnym, obojętnie czy występuje u niezaspokojonych seksualnie czy o osobników o wysokim poziomie libido. U mężczyzn jego odpowiednikiem jest polucja (zmaza nocna).

 

Orgazm bez stosunku, jak wskazuje nazwa typów orgazmu wywołany bez stosunku seksualnego a więc możliwy do osiągnięcia przez niezliczone formy seksu a więc przez głaskanie, pieszczenie się itp.

 

U mężczyzn orgazm nie zawsze objawia się wytryskiem bowiem panowie czasem przeżywają nieco słabsze, tzw. suche szczytowanie, podczas którego nie dochodzi do wytrysku nasienia. Wyrafinowane sztuki erotyczne Wschodu uczą właśnie takiej rozkoszy. Uważa się tam bowiem, że wraz z nasieniem wypływają z mężczyzny istotne dla niego siły życiowe. Za to u kobiet w czasie bardzo silnych orgazmów (np. przy pobudzenia punktu G może dość do tak silnej reakcji, że porównana jest ona do ejakulacji (wytrysku) ale ejakulatem nie jest lubrikatio, ale wydzielina sygnalizującej podniecenie o zupełnie innym skaldzie chemicznym.

 

Orgazm to wspaniałe uczucie, pamiętajmy jednak o tym aby… zapomnieć o nim. Największą bowiem przeszkodą w osiągnięciu orgazmu jest dążenie do niego.

 

 

Agata Malwina Gartner