Drętwienie i marznięcie dłoni lub stóp może być objawem ograniczonej drożności tętnic. Skutki nieleczenia tych dolegliwości bywają bardzo groźne i w dłuższej perspektywie mogą prowadzić nawet do udaru czy zawału serca. Także zawroty głowy i omdlenia mogą świadczyć o zwężeniu światła naczyń przez przyrastającą blaszkę miażdżycową. Jak sprawdzić stan żył i tętnic w naszym organizmie? Z pomocą przychodzi USG Dopplera!
Sprzęt USG określi stan tętnic i żył
Ból i drętwienie kończyn, marznięcie dłoni i stóp pomimo wysokiej temperatury otoczenia mogą świadczyć o zwężeniu i ograniczonej drożności tętnic. Wskazywać może na to także złe gojenie się ran na kończynach, zaburzenia czucia w obrębie kończyn i obecność żylaków.
Z pomocą dla pacjentów o takich dolegliwościach przychodzi USG Dopplera. Aparaty USG Doppler pozwalają ocenić zwężenia, niedrożności, tętniaki i wykryć nawet najdrobniejsze schorzenia tętnic i żył. Wykorzystywane są także do diagnozowania miażdżycy.
USG Dopplera a miażdżyca
Jak twierdzą eksperci, miażdżycą zagrożonych jest około 6 mln Polaków. Miażdżyca najczęściej tworzy się w tętnicach szyjnych i kręgowych doprowadzających krew do mózgu, ale występuje także w tętnicach wieńcowych odżywiających serce oraz w tętnicach kończyn.
Gdy blaszka miażdżycowa zlokalizowana jest w tętnicach szyjnych, pacjent odczuwa zawroty głowy, omdlenia i epizody utraty przytomności. Jeśli umiejscowi się w naczyniach wieńcowych – sprzyja rozwojowi choroby niedokrwiennej serca.
USG Dopplera, obok badań laboratoryjnych i tomografii, jest podstawowym badaniem obrazowym stosowanym w diagnostyce miażdżycy. Aparaty USG pozwalają bowiem dokładnie uwidocznić przepływy krwi przez naczynia i dostrzec przyrastającą blaszkę miażdżycową. W serwisie Philips Healthcare jest dużo więcej informacji na temat sprzętu USG z opcją doppler: https://www.philips.pl/healthcare/solutions/ultrasound
Lekarz wykonujący badanie widzi, w którym miejscu krew płynie wolniej, a w którym szybciej, mierzy przepływ krwi przez naczynia i w ten sposób uzyskuje informacje o przekroju i wydolności badanych tętnic i żył. Niedrożne tętnice nie mogą w prawidłowy sposób zaopatrywać w krew konkretnych narządów, co prowadzi do ich niedotlenienia.
Ultrasonografia jest badaniem łatwo dostępnym, bezbolesnym i nieinwazyjnym. Nie naraża pacjenta na promieniowanie, a wyniki dostępne są już kilka minut po badaniu. Badanie USG znajduje zastosowanie w wielu obszarach medycyny, m.in. w kardiologii, neurologii i okulistyce, przez co jest jednym z istotniejszych elementów diagnostyki wykorzystywanym przez lekarzy. W przypadku USG Dopplera, pozwala określić stan żył i tętnic i – w rezultacie – zapobiec ryzyku wystąpienia groźnych incydentów sercowo-naczyniowych.