Laboratoria, współpracujące ze specjalistami medycyny sądowej, oferują badania w zakresie ustalenia i zaprzeczenia ojcostwa, ale na czym one polegają?
Dawniej, wykonując badania na ustalenie ojcostwa, brano pod uwagę grupę krwi potencjalnych rodziców i dziecka. Nie trudno sobie wyobrazić jak łatwo popełnić błąd, podczas gdy istnieją tylko cztery grupy krwi. Dlatego ocenia się, że wielu mężczyzn płaci alimenty na nieswoje dzieci. Nowoczesne metody opierają się na porównywaniu kodu genetycznego. Podstawą cechą takiego kodu jest unikalność, nie ma więc szansy by popełnić błąd podczas badań.
Co więcej w związku z drastycznym rozwojem techniki takie badania można wykonać, nie wychodząc z domu. Próbki pobiera się samodzielnie zgodnie z instrukcją, potem należy je przesłać do najbliższego laboratorium, oferującego testy DNA na ojcostwotesty DNA na ojcostwo, a wyniki otrzymuje się również pocztą do domu. Czego tu chcieć więcej?
Badanie jest poste i szybkie, próbkę możemy pobrać samodzielnie w domu, potem należy ją przesłać na wskazany adres do laboratorium. Wyniki testów DNA otrzymujemy pocztą do domu. Kto z takich testów korzysta?
Pozornie mogłoby się wydawać, że są one skierowane do rozstających się małżeństw, walczących w sądzie o dzieci. Jednak niekoniecznie, wyniki testów DNA są też dowodem w sprawie o alimenty i to dość dobrym dowodem. Ale takie testy nie są skierowane tylko dla sądów, bo coraz częściej zdarzają się one w małżeństwach, nierozstających się, ale przechodzących kryzys. Badanie zapewniają dyskrecję, co tym bardziej prowokuje do skorzystania z nich.
Tysiące świeżo upieczonych mężów i ojców targanych niepewnością zadaje sobie pytania: "czy to oby na pewno ja jestem na pewno ojcem dziecka, które wychowuję?" i zwraca się z tym pytaniem do laboratoriów przesyłając próbki materiału biologicznego do badań. Raporty mówią, że aż w 10-15% przypadków te podejrzenia są uzasadnione jednak przeprowadzenie takich testów w znakomitej większości potwierdza ojcostwo badanego mężczyzny i najczęściej powoduje rozkwit więzi emocjonalnej między ojcem i dzieckiem.
Wiele młodych osób korzysta z również z testów na ojcostwo, aby odnaleźć swoich rodziców. Tyczy się to głównie osób wychowanych w domach dziecka, rodzinach zastępczych, czy domach samotnej matki. I bardzo często mała wskazówka umożliwia odnalezienie rodziców. Ciekawi mnie tylko czy już niebawem wszyscy nie będziemy szukać potwierdzenia w teście.
Paulina Sopońska, Marek Jackowski
Więcej informacji o badaniach genetycznych ojcostwa znajdą Państwo na stronie http://genmed.pl