Wystawa składa się z 18 prac-fotografii w formacie B1 wykonanych w ferie zimowe przez dzieci z warszawskiej Pragi. Są to zdjęcia niezwykłe, ponieważ wykonano je za pomocą pudełek po butach przerobionych w "otworkowe aparaty fotograficzne" – camera obscura. Niezwykły jest tez klimat tych zdjęć: są miękkie, krawędzie obiektów są pozbawione wyraźnych konturów, a ujęcia sprawiają wrażenie zrobionych we mgle.
W styczniu tego roku Akademia Pstryk zorganizowała warsztaty fotograficzne połączone z wykonaniem ilustracji do znanej warszawskiej legendy „Wars i Sawa”. W projekcie Akademii Pstryk wzięło udział 11 dzieci w wieku 8-15 lat. Mali uczestnicy warsztatów to mieszkańcy najuboższej części Pragi Północ.
Każde z dzieci biorących udział w projekcie wykonało tak zwaną "camerę obscurę". Pudełka po butach oraz te po papierze fotograficznym – w środku pomalowano czarną farbą. Zamiast obiektywu – sreberko z wieczka po jogurcie, w którym koniuszkiem szpilki należało zrobić okrągłą dziurkę. I tak oto najprostsze urządzenie własnej roboty: uszczelnione po bokach czarną taśmą izolacyjną pudełko, z wyciętym otworem w jednej ściance, zaklejonym owym „obiektywem” – zamieniło się w aparat fotograficzny. Dzieciaki, wspólnie z animatorami wykonały scenografię do legendy „Wars i Sawa”. Wszystkie elementy tej scenografii, włącznie z kostiumami, tworzono własnoręcznie. Bohaterowie ilustrowanej legendy musieli stać nieruchomo nawet kilka minut, w zależności od czasu naświetlania papieru w aparatach. Teraz ich prace mogą oglądać tysiące podróżnych, którzy zawitają na Dworzec Centralny w Warszawie. Akademia Pstryk dała im niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w tak profesjonalnym przedsięwzięciu.
Na stronach Akademii Pstryk www.akademiapstryk.pl znaleźć można instrukcję "Jak zrobić własną camerę obscurę". Jest to jednostronicowy komiks z rysunkami wykonanymi przez dzieci. Instrukcja, która w prosty sposób pokazuje jak zrobić własny aparat otworkowy z kartonowego pudełka jest jednocześnie zaproszeniem na warsztaty z fotografowania "camerą obscurą", które odbędą się 24 czerwca na Dworcu Centralnym w Warszawie. Podczas całodziennych zajęć dzieci z Ogniska Praga będą uczyć inne dzieci robić zdjęcia metodą otworkową.
Od najbliższej soboty 10 czerwca dostępne będą także pierwsze zdjęcia wykonane przez dzieci gościom Meetingu Internautów zorganizowanego w ostatni weekend w ramach projektu "Warszawa jest trendy". Zdjęcia wykonane za pomocą kartonowych pudełek będą do ściągnięcia ze strony internetowej Urzędu Miasta Warszawy www.um.warszawa.pl oraz ze strony Akademii Pstryk: www.akademiapstryk.pl
Słynny polski fotografik Tomek Sikora doceniając walory artystyczne prac wykonanych przez dzieci oraz ze względu na wartość społeczną działań Akademii Pstryk udzielił swojego patronatu nad działaniami Akademii. Swego wsparcia dla przygotowywanych wydarzeń Akademii Pstryk udzielili już m.in.: stołeczne Biuro Promocji Miasta, PKP Intercity, Program Promocji Kultury "pociąg do sztuki", Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Aukcje.24, Agencja Interaktywna Artivo, Lamart oraz Optimum PR. Patronat medialny: TVP Kultura, AMS SA, The Warsaw Voice, Onet.pl
Plan wydarzeń Akademii Pstryk w Warszawie:
24 czerwca 2006 – Warsztaty z "fotografii otworkowej" na Dworcu Centralnym w Warszawie
30 czerwca 2006 – 14 lipca 2006 – Internetowa aukcja prac powstałych podczas warsztatów na Dworcu Centralnym
16 lipca 2006 – 25 sierpnia 2006 – Wystawa prac "Wars & Sawa" na stacji Metro Świętokrzyska
1 września 2006 – 15 września 2006 – Wystawa prac "Wars & Sawa" na stacji Metro Wilanowska
Dodatkowe informacje i zdjęcia:
www.akademiapstryk.pl
www.optimumpr.pl