Nowoczesność aparatów medycznych, m.in. EKG i holterów polega na odczycie cyfrowym, panelach i wyświetlaczach dotykowych. Co ciekawe, wiele z nich jest skonstruowane na zasadzie kompatybilności, dzięki czemu istnieje możliwość użycia tych samych podłączeń, końcówek, wózków medycznych, kabli i wtyczek oraz innych akcesoriów.
Dla przykładu aparat do wykonywania EKG oraz rozbudowana wersja tego badania, czyli holter mają taką samą zasadę działania, choć nieco odmienną budowę. Każde z tych urządzeń jest zaopatrzone w wiązkę kabli. Wiązka z jednej strony zakończona jest wtyczką podłączeniową, a z drugiej elektrodami. Ilości elektrod są różne, zależnie od tego, ile odprowadzeń w danym badaniu jest potrzebne. Kable większości są kompatybilne dzięki uniwersalnej wtyczce, więc poradnie czy szpitale zaopatrują się w różne wersje. Do badania wysiłkowego z podłączeniem EKG, stosuje się na przykład 12 odprowadzeń, a do pomiarów treningowych w ramach rehabilitacji kardiologicznej zaledwie 2.
Wiązki kabli pacjenta są dostępne w dwóch wersjach. Jedne są zakończone elektrodami, na które nakłada się jednorazowe przylepce, zmieniane przy każdym badaniu. Inna wersja to zakończenia z możliwością zamontowania elektrod gruszkowych lub klipsowych wielokrotnego użytku. Wybór rodzaju kabli także uzależniony jest od formy badania. Chwilowe EKG w warunkach gabinetu lekarskiego może być wykonane z użyciem na przykład elektrod gruszkowych. Natomiast przy próbie wysiłkowej, gdzie pacjent znajduje się w ruchu, albo przy holterze, gdzie badany znajduje się w różnych sytuacjach, sprawdzą się wyłącznie płaskie elektrody z przylepcem. To gwarantuje większą trwałość podłączenia. Takie kable są zakończone elektrodami, z których każda ma inny kolor, co znacznie ułatwia personelowi zamontowanie ich w odpowiednich miejscach na ciele pacjenta.
Kolejna cecha, wynikająca z postępu w dziedzinie elektroniki medycznej, to możliwość przesyłania odczytów badania wprost do komputera, albo za pomocą kabla usb, albo też już zupełnie nowocześnie, sygnałem wi-fi. To przyspiesza przekazywanie informacji, a także daje możliwości przechowywania na dyskach ogromnej ilości pomiarów, odpowiednio skatalogowanych. Taka baza danych to świetny obszar badawczy, ale też możliwość stosowania porównań w odczytach danego pacjenta. Dodatkowa zaleta tych urządzeń, to ich duża wytrzymałość. Jest to zwykle sprzęt mobilny, więc też przewidziany do użytkowania poza gabinetem i przez różne osoby. Trwałość obecnych aparatów, jak i wszelkich wtyczek i kabli jest tak duża, że sprzęt może służyć długo i niezawodnie, bez przekłamań w odczytach.
Autor: dystrybutor sprzętu Aspel kredos.pl.
Więcej: https://kredos.pl/kable-pacjenta