Świsty albo chrapanie u dzieci podczas snu mogą być spowodowane anatomiczną wadą jaką jest wiotkość krtani malucha. Poniżej wyjaśniamy jak wyglądają objawy tej przypadłości, co ją powoduje, a także jakiego rodzaju leczenie chrapania u dzieci stosować, gdy powodem jest wiotkość krtani.
Wiotkość krtani u niemowlaka jest wrodzoną wadą krtani. Dwa razy częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Jej objawy można zauważyć zarówno u kilkudniowych noworodków, jak i dwuletnich dzieci. Najbardziej prawdopodobna przyczyna występowania tej przypadłości to niedostateczne napięcie mięśniowe w krtani dziecka, które uwarunkowane jest genetycznie. Zbyt wiotkie elementy krtani nie radzą sobie z siłą przepływającego w niej podczas oddychania powietrza i zapadają się do środka. To powoduje blokowanie dróg oddechowych, które sprawia, że zaczyna pojawiać się charakterystyczne świszczenie albo chrapanie u dzieci podczas snu.
Objawy wiotkości krtani mogą pojawić się w dowolnym momencie życia dziecka, do ukończenia przez nie dwóch lat i zazwyczaj ustępują samoistnie wraz z rozwojem fizycznym malucha. Najczęściej wiotkość krtani nie wymaga żadnej interwencji chirurgicznej. Jeśli jednak objawy nie ustąpią do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia, a dodatkowo towarzyszy im niewydolność oddechowa, to w nagłych przypadkach otolaryngolog może podjąć decyzję o wykonaniu tracheotomii. Zabieg ten polega na otwarciu przedniej ściany tchawicy i wprowadzenie rurki do światła dróg oddechowych i tą drogą prowadzenie wentylacji płuc.
Leczenie chrapania u dzieci jest ważne z punktu widzenia ich dalszego rozwoju, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, im szybciej rodzic zdecyduje się na wizytę u laryngologa tym lepiej. Nie zawsze przyczyną trudności z oddychaniem musi być wiotkość krtani, a zawsze warto skonsultować to ze specjalistą, który jeśli zajdzie taka potrzeba, dobierze odpowiednią metodę leczenia dziecka (www.leczeniedziecka.pl).