Wyselekcjonowanie odpowiednich lamp do salonu, kuchni, sypialni czy przedpokoju może być wyzwaniem – w sprzedaży znajduje się mnóstwo różnych modeli, ale, jak to zwykle bywa przy poszukiwaniach, nie zawsze są to te, które ma się na myśli. Gdy także zastanawiasz się nad tym, jak dobrać odpowiednie lampy do aranżacji swojego domu, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.
Dzięki odpowiednio dobranym artykułom oświetleniowym można wykreować efektownie prezentującą się przestrzeń – z ich użyciem można łatwo uzupełnić wnętrze praktycznie w każdym stylu, zarówno nowoczesnym, jak i klasycznym, industrialnym, glamour, francuskim, nowojorskim czy skandynawskim. Wszystko zależy od ciebie i twojego pomysłu na aranżację!
Zanim jednak zabierzesz się za poszukiwanie najlepszych lamp, zawsze pomyśl o tym, jaki efekt chcesz osiągnąć – czy wolisz kupić lampy, które dadzą jasne oświetlenie, takie, które będą rzucały się w oczy, a może preferujesz raczej dyskretne oświetlenie? Pamiętaj też o tym, aby dopasować lampy do wnętrza, w którym mają się znajdować, na przykład do jadalni czy salonu wybierz te, które będą dawały ogólne i jasne światło, natomiast w przypadku sypialni możesz pozwolić sobie już na modele o bardziej dekoracyjnym charakterze.
Oświetlenie ogólne – lampa sufitowa, oczka świetlne
W każdym pomieszczeniu powinny znaleźć się lampy dające ogólne światło, które powinno dotrzeć do wszystkich zakamarków. Najczęściej rolę tę pełni lampa wisząca, ale można wybrać również inne lampy, na przykład plafony, reflektory sufitowe umieszczone na listwie lub też oczka świetlne uzupełnione halogenami albo nowoczesnymi diodami LED.
Lampę do oświetlenia ogólnego warto dobrać tak, aby przestrzeń nie była nią nadmiernie przytłoczona, dlatego też do mniejszych pomieszczeń lepiej kupować lampy mniej masywne, natomiast w dużym salonie lub jadalni można pozwolić sobie już na więcej i wybrać efektowny żyrandol kryształkowy.
Oczka świetlne nadają się świetnie jako uzupełnienie oświetlenia ogólnego, chociaż w niektórych wnętrzach, głównie tych mniejszych, również świetnie prezentują się solo, na przykład w kuchni, łazience, przedpokoju czy też umieszczone w suficie podwieszanym w salonie.
Oświetlenie ścian – kinkiety
Kinkiety sprawdzają się bardzo dobrze w salonach, na korytarzach i klatkach schodowych, a także w sypialniach umieszczone po obu stronach wezgłowia. Mogą służyć jako oświetlenie kontrastowe, dzięki czemu lampy dające światło ogólne nie będą jedynym jego źródłem.
Kinkiety także wspaniale nadają się do oświetlenia półek, witryn oraz obrazów i innych dekoracji ściennych – do tego celu najlepiej wybrać kinkiety obrazkowe, które umieszczane są na specjalnych wysięgnikach.
Oświetlenie dekoracyjne – lampki stojące, stołowe i lampiony
Nie można zapominać o tym, aby we wnętrzu rozlokować również lampy dające dekoracyjny efekt – do tego celu doskonale nadają się lampy stojące i stołowe, a także lampiony, które uzupełnione prawdziwymi świeczkami lub świeczkami LED wprowadzą do wnętrza przytulność i intymność.
Przy doborze tych lamp nie trzeba już kierować się względami ściśle praktycznymi – ich głównym celem jest dekoracja, dlatego też powinny wyglądać efektownie i wpisywać się w charakter danego wnętrza, podkreślając jego styl.
Do wnętrza urządzonego w stylu skandynawskim, nowoczesnym czy industrialnym świetnie będą pasowały nowoczesne lampy metalowe wykończone regulowanymi reflektorami, z kolei do wnętrz w stylu glamour, stylu francuskim, nowojorskim czy klasycznym kapitalnym wyborem będzie lampka stołowa z dekoracyjnie rzeźbioną podstawą oraz prostym kloszem.
Lampy stojące doskonale nadają się do ustawienia przy sofie lub fotelu – będą dawały jasne i punktowe światło do czytania. Lampki stołowe z kolei urozmaicą komodę lub można ustawić je na stoliku TV, aby stworzyć kontrapunkt dla ekranu telewizyjnego – wtedy oczy nie będą się tak męczyć. Lampiony natomiast mogą stać się uroczym dopełnieniem wnętrza – salonu czy sypialni, ale także kapitalnie będą prezentowały się na trasie lub balkonie, gdy zapadnie już zmrok.