Yerba mate swoje właściwości zawdzięcza przede wszystkim zawartości kofeiny, dlatego z powodzeniem może być stosowana zamiast kawy. Don Lucas zawiera także witaminę B1 (tiaminy), która jest niezbędna do właściwego funkcjonowania wszystkich komórek, zwłaszcza komórek nerwowych. Dlatego picie yerby Don Lucas może poprawić refleks, wytrzymałość, przyczynić się do lepszej odporności na stres. Jest to ważne także dlatego, że organizm nie magazynuje witaminy B1, a nadmiar wydala z moczem, a nie zawsze w pożywieniu dostarczamy odpowiednie jej ilości. Yerba Don Lucas zawiera też znaczne ilości witaminy B6 (pirydoksyna), która bierze w procesie metabolizmu komórkowego. Yerba mate Don Lucas zawiera także magnez, żelazo i wapń.
Yerba Don Lucas dostępna jest na www.yerbamarket.com oraz w delikatesach Kuchnie Świata. Opakowanie 250g kosztuje około 10 zł.
Yerba mate, czyli ostrokrzew paragwajski (Ilex paraguariensis) znany jest od czasów przedkolumbijskich, stosują go od wieków południowoamerykańscy Indianie. Ostrokrzew paragwajski, zwany także herbatą paragwajską lub yerba mate, to drzewo dorastające do 15 m wysokości. Korą ma gładką o białawym kolorze, liście zimozielone. Ostrokrzew paragwajski występuje w Ameryce Południowej, przede wszystkim w Paragwaju, Urugwaju, Argentynie i Brazylii.
Substancjami czynnymi rośliny jest przede wszystkim kofeina. Ponad to zawiera ona kwasy chlorowcowe, saponiny, flawonoidy, witaminy B1, B2, B6, C, E, prowitaminę A oraz sole mineralne (magnez, potas, sód, wapń, żelazo). Napar z przefermentowanych, a następnie suszonych i pokruszonych liści stanowi napój pobudzający. Znosi uczucie zmęczenia i senności, rozjaśnia myśli. A to wszystko dzięki zawartości od 0,9 do 1,8% kofeiny.
Yerba mate stosowana jest w kuracjach odchudzających, ponieważ zmniejsza uczucie głodu. Ma także właściwości przeciwutleniające. Korzystnie wpływa na pracę serca, układu oddechowego, układu nerwowego, dlatego m.in. stosowana jest jako specyfik przeciwdepresyjny, poprawia wydolność seksualną, fizyczną. Dobroczynnie działa na pamięć. Reguluje ciśnienie tętnicze krwi.
Literatura
Z. Podbielski „Słownik roślin użytkowych”, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, warszawa 1985.
A. Sarwa „Wielki leksykon roślin leczniczych”, Książka i Wiedza, Warszawa 2001.
Red, H. Strzelecka, J. Kowalski „Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa”, PWN, Warszawa 2000.
M-C. Martini „Kosmetologia i farmakologia skóry”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.