Zaburzenia menstruacji – kiedy należy się niepokoić

Modelowa miesiączka nie istnieje. Prawidłowy okres u każdej kobiety wygląda inaczej i różni się obfitością, czy intensywnością bólu. Każda z nas potrafi zauważyć nieprawidłowości jak zbyt obfite krwawienie czy plamienie między miesiączkami. Powinny one wzmocnić naszą czujność i zmotywować do wizyty u ginekologa.

Oto kilka symptomów na które powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę:

pm

Zatrzymanie okresu

Jeżeli okres się spóźnia lub zauważyłaś jego całkowite zatrzymanie to wyjaśnienie może zależeć od Twojego wieku. Amenorrhoea (łaciński termin określający brak miesiączki) może mieć różne przyczyny. U kobiet seksualnie aktywnych, w wieku 20-30 lat najbardziej prawdopodobną przyczyną jest ciąża. Nawet w przypadku, gdy stosujesz antykoncepcję nigdy nie gwarantuje ona w 100%, że nie zajdziesz w ciążę, zwłaszcza jeżeli nie zawsze stosujesz ją według zaleceń. U kobiet w wieku 40-50 lat brak miesiączki może oznaczać rozpoczęcie perimenopauzy- okresu poprzedzającego menopauzę, kiedy dochodzi do spadku produkcji estrogenu. Brak okresu może być również skutkiem problemów z narządami rozrodczymi (np. zaburzenia pracy jajników) lub gruczołami, które uczestniczą w regulacji hormonalnej (problemy z tarczycą lub przysadką mózgową). W przypadku zatrzymaniu okresu należy zwrócić się do lekarza ginekologa.

Intensywniejsze niż zwykle krwawienie

W trakcie każdego krwawienia tracimy żelazo, które niezbędne jest naszemu organizmowi do produkcji hemoglobiny uczestniczącej w transporcie tlenu – jego niedobór prowadzi do anemii. Jeżeli zaobserwowałaś u siebie intensywniejsze niż zwykle krwawienie, wówczas dla pewności zgłoś się do lekarza. Intensywne krwawienie nie tylko osłabi Twój organizm, ale może wskazywać na nieprawidłowości w układzie rozrodczym jak polipy, ciąża pozamaciczna, a nawet nowotwór macicy.

Plamienie pomiędzy miesiączkami

Jest to symptom, którego w szczególności nie należy lekceważyć. Może oznaczać podrażnienie okolic pochwy, pominięcie leków antykoncepcyjnych, ale też zagrażającą życiu ciążę pozamaciczną lub nowotwory narządów rodnych. W przypadku krwawienia, którego przyczyny nie jesteś w stanie ustalić jak najszybciej zgłoś się do lekarza ginekologa.

Bolesne miesiączki

Dla każdej kobiety miesiączka związana jest z pewnym dyskomfortem. Znaczna część odczuwa bóle związane ze skurczami macicy ułatwiającymi usuwanie złoszczonej błony śluzowej. Zazwyczaj są średniej intensywności i trwają 1-2 dni. Jednak niektóre z nas z powodu intensywnego bólu brzucha nie są w stanie przed pierwsze dni okresu wstać z łóżka. Bolesne miesiączkowanie może wiązać się z innymi objawami jak biegunka, nudności, wymioty, bóle głowy czy pleców. Niekiedy zbyt silne bóle mogą być wynikiem stanów chorobowych jak endometrioza lub mięśniak. Lekarz ginekolog zleci badania, które pozwolą wykryć przyczynę zbyt intensywnych bólów miesiączkowych. Może też przepisać odpowiednie leki, które zniwelują nieprzyjemne odczucia.