Co zyskuje mama karmiąca piersią?
1. Połóg szybciej minie. Wydzielana podczas produkcji mleka oksytocyna jest odpowiedzialna także za obkurczanie się macicy, dzięki czemu połóg przebiega sprawniej. Oksytocyna zmniejsza także ryzyko karmień poporodowych. Szybkie oczyszczanie się macicy jest zbawienne dla kobiet, które z trudem znoszą okres połogu.
2. Karmienie piersią zacieśnia więzi pomiędzy matką i dzieckiem. Prolaktyna, hormon regulujący laktację, wywołuje u matki łagodne i czułe nastawienie do dziecka. Bliski kontakt fizyczny i częste patrzenie sobie w oczy umacnia relacje z dzieckiem. Matki karmiące piersią szybciej wchodzą w nową rolę, są spokojniejsze oraz z łatwością rozumieją niewerbalne sygnały swojego maleństwa.
3. Karmienie naturalne pomaga zrzucić zbędne kilogramy nabyte w czasie ciąży. Karmienie piersią pochłania ok. 700 kalorii dziennie, zatem nagromadzone zapasy tkanki tłuszczowej szybko znikają. Większość pań wraca do wymarzonej sylwetki w kilka miesięcy po porodzie. Należy pamiętać, że karmienie piersią to duże obciążenie dla organizmu matki, dlatego w momencie, kiedy powrócisz do smukłej sylwetki, a zamierzasz dalej karmić piersią, powinnaś spożywać ok. 500 kalorii więcej. Wychowywanie dzieci wymaga ogromu energii, dlatego należy zatroszczyć się o wartość odżywczą i liczbę przyjmowanych posiłków. Okres karmienia wymaga ponadto od matki przestrzegania zasad zdrowego żywienia.
4. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. W kilka dni po porodzie kobiety dopada przygnębienie i niepewność. Negatywnym stanom emocjonalnym towarzyszy ogromne zmęczenie. Efektem końcowym może być depresja poporodowa. Mamy karmiące piersią łagodniej znoszą ten stan, mają tez w sobie dużo akceptacji do znoszenia trudów macierzyństwa. Optymistyczny nastrój wywołuje hormon odpowiedzialny za laktację. Mama karmiąca czuje się po prostu szczęśliwa.
5. Karmienie piersią chroni kobietę przed licznymi niebezpiecznymi chorobami, bądź znacznie zmniejsza ryzyko ich powstania. Przede wszystkim matka karmiąca jest w dużym stopniu chroniona przed nowotworami i osteroporozą. Rzadziej też występuje cukrzyca typu 2, nadciśnienie i zawał serca. Karmienie piersią opóźnia także wystąpienie miesiączki, co zabezpiecza do pewnego stopnia kobietę przed anemią.
Wyliczone korzyści dostatecznie świadczą o tym, że warto karmić piersią. Należy tez pamiętać, że karmienie naturalne jest tanie, nie wymaga kupowania szeregu dodatkowych urządzeń i produktów. Mleko matki jest zawsze pełnowartościowe, świeże, ciepłe, sterylne i w każdej chwili dostępne. Karmienie piersią może w znacznym stopniu wpłynąć na zdrowie kobiety oraz ułatwić jej organizację życia.