Zatrudnianie niani – jak uniknąć problemów we współpracy?

Jeżeli po raz pierwszy zatrudniasz opiekunkę do dziecka, to tak naprawdę nie wiesz jak się za to zabrać. Obie strony wykazują wobec siebie pewną dozę nieśmiałości, czasem wstyd nam postawić ostro swoje warunki, a czasem po prostu o czymś zapominamy.

Nic dziwnego – nowa niania to prawdziwa rewolucja w naszym życiu! Sprawdź, jak zapobiec problemom we współpracy z nianią!

Nie wybieraj pochopnie

Niania to osoba, która od teraz będzie spędzać z Twoim maluszkiem naprawdę sporo czasu. To ona będzie go karmić, będzie się z nim bawić. Ważne więc, żeby była to odpowiednia osoba. Musicie także dogadać się w kwestiach finansowych, np. niania w Poznaniu to koszt od 7 zł do 20 zł za godzinę pracy.

Podczas rozmowy sprawdź, czy macie podobne poglądy na wychowanie malucha, czy zgadzacie się w różnych kwestiach. Im większa zbieżność, tym większe szanse, że nie będzie problemów z dogadaniem się. Jeśli Twoje dziecko ma już kilka lat, nie bój się jego uczestnictwa w rozmowie kwalifikacyjnej niani – w końcu to maluch będzie spędzał z nią całe dnie.

Jasno określone zasady – kontrakt pomiędzy mamą a nianią

Żeby jakakolwiek współpraca układała się dobrze, potrzebne są zasady. Nie bój się jasno powiedzieć, czego oczekujesz od niani, jakie są jej obowiązki, jak sama chcesz wychowywać dziecko – to Ty jesteś pracodawcą, a opiekunka musi dostosować się do reguł panujących w Twoim domu. Najlepiej jest spisać wszystkie zasady na kartce, wspólnie je przedyskutować i ewentualnie wypracować kompromisy – o ile są one dla Ciebie do przyjęcia.

Na znak zgody z tym kontraktem powinny go podpisać obie strony: pracodawca i niania. O czym nie zapomnieć, spisując zasady współpracy?

Po pierwsze: obowiązki

W tej części musicie dokładnie określić, czym zajmuje się niania. W zależności od potrzeb i zakresu usług opiekunki może to być samo zajmowanie się dzieckiem lub pakiet wzbogacony o przygotowywanie posiłków czy sprzątanie. Nie zapomnij o tym, że im więcej oczekujesz, tym wyższą stawkę powinnaś zaproponować swojej niani!

Po drugie: wysokość i termin wypłaty

Ta część kontraktu to zapewne powtórzenie informacji z umowy – niemniej jednak uspokoją nianię i warto je ponownie zapisać. W tym miejscu zapisujemy także stawkę za nadgodziny lub awaryjne sytuacje, dodatkowe bonusy wynikające ze współpracy. W kontrakcie należy również określić, kto pokrywa koszty ewentualnego dojazdu niani do miejsca pracy.

Po trzecie: prawa i przywileje

Pod hasłem „prawa i przywileje” rozumiemy takie informacje jak to czy niania otrzymuje wyżywienie w ramach pracy, kwestie urlopowe (Ile dni urlopowych przysługuje opiekunce? Czy urlop jest płatny? Jak wcześnie powinna zgłosić plany urlopowe?), zasady użytkowania sprzętów domowych.

Po czwarte: kwestie wychowawcze

W kontrakcie warto także wpisać swoje poglądy na kwestie wychowawcze, np. czy dziecko może jeść słodycze, czy może oglądać telewizję lub grać na komputerze, jak i za co niania może nagrodzić lub ukarać malucha. Opieka nad dzieckiem to skomplikowana sprawa, a każda osoba może do tego zupełnie inaczej podchodzić!

Pamiętaj, że warunki kontraktu mogą się zmieniać – podstawą jest rozmowa zarówno z nianią, jak i z dzieckiem. Nowe zasady zawsze spisujcie!